Hlavní obsah

Představitelé církve v Portugalsku zneužili 4815 dětí

Foto: De Visu, Shutterstock.com

Ilustrační snímek

aktualizováno •

Komise tvořená šesti experty od loňského ledna shromáždila svědectví více než pěti set osob. Na základě nich odhalila 4815 případů sexuálního zneužívání nezletilých. Jen 25 obětí má šanci dočkat se spravedlnosti.

Článek

Nejméně 4815 nezletilých bylo od roku 1950 v Portugalsku sexuálně zneužito činiteli katolické církve, uvedla v pondělí v Lisabonu vyšetřovací komise. Ta během roku vyslechla přes 500 lidí a na základě jejich svědectví došla k tomuto závěru, informovala agentura AFP.

Komise také oznámila, že valná většina případů je už promlčená, ale 25 případů poslala komise prokuratuře.

Komise tvořená šesti experty od loňského ledna podle svého šéfa, dětského psychiatra Pedra Strechta, shromáždila svědectví více než pěti set osob. Na základě těchto výpovědí podle něj došla k tomu, že počet zneužitých byl nejméně 4815, uvedl podle AFP Strecht v Lisabonu na tiskové konferenci.

„Chceme upřímně vzdát hold těm, kteří byli v dětství oběťmi zneužívání a odvážili se promluvit,“ uvedl Strecht podle agentury Reuters. „Jsou mnohem víc než statistika.“

Ze závěrečné zprávy vyšetřovací komise rovněž vyplývá, že osobami, které nezletilé zneužívaly, byli ze tří čtvrtin kněží. Ve zbývajících případech jde o další činitele či jen zaměstnance církevních institucí.

Zneužívání se mělo odehrávat v seminářích, školách či sportovních zařízeních po celém Portugalsku, zejména pak v Lisabonu, Portu či Braze. Zneužitým bylo v průměru 11 let, což je podle agentury EFE méně než v ostatních zemích. Většinou se jednalo o chlapce a muže.

Vatikán na stížnost z Portugalska nereagoval

Mezi případy, které promlčené nejsou, je i kauza nyní třiačtyřicetileté Alexandry, kterou podle její výpovědi zneužíval kněz v Portugalsku, když se jako sedmnáctiletá připravovala na dráhu řádové sestry.

„Dlouhé roky jsem o tom mlčela, ale bylo čím dál těžší se s takovým tajemstvím vyrovnat,“ řekla agentuře AFP žena, která nyní pracuje jako pomocná síla v kuchyni. Dodala, že v katolickém Portugalsku bylo velmi složité o tomto tématu hovořit.

Alexandra nicméně o zneužívání řekla už dříve církevním úřadům, které podle AFP poslaly stížnost do Vatikánu, jež zůstala bez odpovědi. Až po mnoha letech se jí nyní dostalo i psychologické pomoci od nezávislé komise.

Podle člena komise a bývalého ministra spravedlnosti Alvara Laborinha v katolické církvi dlouho vládla „kultura zametání stop“. „Nepřestávám vidět mezi některými členy katolické církve chuť vrátit se k této kultuře, patrná je také ochota k otevřenosti,“ uvedl člen komise.

„Většina lidí, se kterými jsme mluvili, se domnívá, že neexistuje způsob nápravy,“ uvedl Strecht, podle kterého ale oběti očekávají omluvu od útočníků i církve.

Církev žádá o odpuštění

Tiskové konference představující závěrečnou zprávu se zúčastnil i šéf portugalské biskupské konference José Ornelas. Církev dala už dřív najevo, že je připravena „přijmout odpovídající opatření“.

Po zveřejnění zprávy Ornelas požádal oběti o odpuštění. Podle něj zpráva ukazuje „tvrdou a tragickou realitu“. Podle člena vatikánské komise pro ochranu nezletilců jezuity Hanse Zöllnera ale nejsou závěry překvapivé a není vyloučeno, že se další oběti přihlásí dodatečně. Výše počtů i příběhy jsou podobné, jako při vyšetřováních na stejné téma v jiných zemích světa, uvedl.

Komisi financovala přímo portugalská katolická církev. Na dřívější dotaz agentury Reuters, zda to neohrožuje její nezávislost, Strecht odpověděl, že by byl první, kdo by vystoupil a odsoudil to, že by církevní hodnostáři do vyšetřování zasahovali.

Komise pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých v církvi zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. V některých státech založily nevládní organizace internetové stránky, kde mohou oběti najít pomoc.

Papež František se ke kauzám sexuálního zneužívání v církvi, jehož se v řadě zemí někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013.

V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí. V roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi a posléze vydal několik dekretů, jež mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

Doporučované