Článek
Soukromý právník zesnulé britské královny Alžběty II. Mark Bridges spravoval majetek Rifáta Asada, strýce svrženého syrského diktátora Bašára Asada.
Rifát Asad je známý pod přezdívkou „řezník z Hamá“. Dohlížel totiž na násilné potlačení povstání z roku 1982, při kterém zahynulo až 40 tisíc lidí. Švýcarští prokurátoři ho obvinili z válečných zločinů.
Právník Bridges působil jako právní zástupce Alžběty II. v letech 2002 až 2019 a byl za svou službu v roce 2019 povýšen do šlechtického stavu. Podle vyšetřování novinářů z Bureau of Investigative Journalism ale figuroval také jako správce několika svěřeneckých fondů spojených s Rifátem Asadem, a to v letech 1999 až 2008. Poté Rifátovi poskytoval „omezené a příležitostné“ právní poradenství až do roku 2015, píše britský deník The Times.
Podle soudních dokumentů z Gibraltaru byl Bridges jmenován správcem dvou konkrétních fondů – English Palomino Trust a Oryx Trust. Soud tehdy konstatoval, že Bridges věřil, že finanční prostředky použité v rámci dalšího fondu – Europort Trust – pocházely od saúdského krále, a nikoliv z nelegálních zdrojů.
Z viceprezidenta zločincem
Dnes sedmaosmdesátiletý Rifát Asad býval kdysi viceprezidentem Sýrie, v roce 1984 se pokusil o státní převrat. Po jeho neúspěchu odešel do exilu, kde investoval značné jmění zejména ve Velké Británii, Francii a Španělsku.
V roce 2020 byl Rifát odsouzen francouzským soudem za rozsáhlou zpronevěru syrských státních prostředků, které použil k nákupu nemovitostí ve Francii v hodnotě přes 80 milionů liber (v přepočtu téměř 2,3 miliardy korun). Britská prokuratura začala jeho majetek v roce 2017 postupně zmrazovat – například se jí podařilo zablokovat prodej nemovitosti v londýnské čtvrti Mayfair v hodnotě 4,7 milionu liber.
Jiným prodejům už ale zabránit nedokázala. Deník The Times připomíná dům v Leatherheadu v hrabství Surrey za 3,72 milionu liber či další dům v Mayfair za 16 milionů liber.
Advokátní kancelář Farrer & Co, kde Mark Bridges působil, uvedla, že právní služby poskytované Rifátu Asadovi byly v souladu s regulatorními požadavky platnými v době jejich poskytování. Podle kanceláře měl Bridges „věrohodné informace“, které zpochybňovaly Rifátovo obvinění z válečných zločinů.
„Zda by bylo stejné rozhodnutí učiněno i dnes, s ohledem na nové informace a přísnější regulační prostředí, je otázka spekulace,“ uvedla kancelář Farrer & Co pro Bureau of Investigative Journalism.