Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejnovější výzkum z Indie naznačuje, že vysoké teploty mohou být pro těhotné ženy rizikovější, než se dosud myslelo.
Vědci z indického institutu SRIHER to uvádí ve studii, podle níž bylo při sledování 800 stovek žen v letech 2017 až 2022 ve spojitosti s vedrem zjištěno výrazné zvýšení rizika potratu, porodu mrtvého dítěte nebo předčasného porodu a nízké porodní váhy.
U žen pracujících v chladnějším prostředí byla podle BBC zjištěna dvě procenta potratů, 2,6 procenta porodů mrtvých dětí nebo předčasných porodů a 4,5 procenta případů nízké porodní váhy.
Naproti tomu u těch, které pracovaly v prostředí, kde čelily vedru, bylo spočítáno pět procent potratů, 6,1 procenta porodů mrtvých dětí a předčasných porodů a 8,4 procenta případů nízké porodní váhy.
Vážné dopady na plod tedy byly u žen pracujících ve vedru více než dvojnásobně časté.
Studie uvádí, že vysokému zatížení vedrem čelila necelá půlka z kohorty 800 vybraných žen, které se do studie rekrutovaly mezi 8. a 14. týdnem těhotenství.
Jako úroveň, odkdy už byly podmínky v práci považovány za „vedru vystavující“, vědci zvolili obecně uznávanou hranici 27,5 stupně pro středně těžce fyzicky pracující a 28 stupňů pro velmi těžce fyzicky pracující.
Nešlo ale o stupně Celsia, nýbrž o takzvanou teplotu vlhkého teploměru (WBGT), která kromě samotné teploty vzduchu bere v potaz i vlhkost, rychlost větru a sálavé teplo. Tento údaj zpravidla ukazuje výrazně nižší hodnotu, než by na stejném místě zaznamenal normální teploměr měřící pouze teplotu vzduchu.
Výzkum podle BBC upozorňuje na to, jak vážnou výzvu pro Indii, kde vedra ohrožují možná nejvíc lidí na světě, představuje změna klimatu.
V chladnějších a bohatších částech světa je riziko pravděpodobně podstatně nižší. Dosavadní studie – povětšinou z bohatších zemích – mluvily o 15procentním zvýšení rizika úmrtí plodu u těhotných žen při vlnách veder. Přesto jsou podle spoluautorky indické studie Jane Hirstové výsledky znepokojivé i pro zbytek světa, jelikož klimatická změna přináší stále intenzivnější a delší vlny veder i tam.
BBC také uvádí, že podle jedné z výzkumnic může k tak dramatickému nárůstu rizika přispívat i absence toalet na indických pracovištích. Ženy podle ní často kvůli tomu, že nechtějí močit venku – ať už z obavy před hady či pavouky, nebo ze studu –, schválně méně pijí, aby oddálily potřebu.
Proč přesně by mělo v důsledku vedra k potratům nebo předčasným porodům docházet, se zatím dost dobře neví. Jedna studie z Gambie zjistila, že ve vedru dochází ke zvýšení tepu plodu a snížení průtoku krve pupeční šňůrou. Jednou z vysvětlujících teorií podle BBC je, že když je matce příliš vedro, její tělo odepře plodu krev, aby dokázalo ochladit alespoň samo sebe.
Nakonec BBC dodává, že zatím neexistují žádná mezinárodní doporučení pro pracující těhotné ženy ve vedru. Hirstová doufá, že tento a další výzkumy to brzy změní.