Hlavní obsah

Stačilo málo a „centrum L.A. mohlo být pryč“. Čech zažil ohnivé peklo

Foto: Petr Cikhart, Seznam Zprávy

Los Angeles bojuje s historicky nejhoršími požáry. Záběr na oblast známou jako Palisades.

Český filmař Petr Cikhart, který už 15 let žije v Los Angeles, měl natáčet pilotní díl dokumentu o hasičích. Netušil, že za nimi vyjede do čtvrtí svého města. „Nikdo tak strašné požáry nikdy nezažil,“ říká pro Seznam Zprávy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako by mu jeho druhý domov mizel před očima. Pod nenasytnými plameny zmizely například části Malibu, kam stejně jako řada dalších obyvatel Los Angeles jezdil surfovat, aby si vyčistil hlavu či si dodal elánu. Tamní pláž s desítkou domů živel doslova sežehl.

Český kameraman Petr Cikhart projel centrum L.A. i několik přilehlých oblastí, aby natočil několik záběrů pro dokument o práci hasičů bojujících s lesními požáry. Měl pracovat na pilotním dílu, nemohl tušit, že první ilustrační snímky pořídí přímo v Los Angeles.

Cesta za hasiči a požáry byla podle něj bez přehánění toulkou apokalyptickou krajinou. K plamenům se v jedné chvíli dostal na vzdálenost zhruba sta metrů.

„Mohlo shořet i Kodak Theatre, kde předávají Oscary,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy s tím, že se oheň mohl lehce dostat do samého centra ikonického města a ohrozit tak i čtvrť Beverly Hills a slavné dominanty jako Universal Studios, Capitol Records i samotný Hollywood včetně Hollywoodského chodníku slávy s hvězdami slavných herců, hudebníků, filmařů, divadelníků či tvůrců televizních seriálů.

Hasičům se ale podle Petra Cikharta podařilo tento požár zlikvidovat. Do vzduchu se totiž konečně mohla dostat letadla a vrtulníky a hasit vodou z moře. Prudký vítr o síle orkánu totiž pilotům v předchozím dni takové manévry znemožňoval. Vedle riskantních letů by navíc takové mise zřejmě přišly nazmar, vítr o rychlosti přes 160 kilometrů v hodině by vodu odnesl mimo ohniska požárů.

Ohniska požárů v Los Angeles

Los Angeles je v současné době obklíčeno několika ohnisky. Úřady je označují jmény s ohledem na oblasti, kde oheň řádí. Na západě se požár Palisades Fire prohnal Malibu a hoří až k okraji Santa Moniky. Na východě se požár Eaton snesl z hor do Altadeny a Pasadeny. Na severu se Hurstův požár šíří předměstskou čtvrtí Sylmar. Odhaduje se, že hoří více než tisíc budov. Desítky tisíc lidí se musely evakuovat.

„Viděl jsem, jak vítr vzal pár uhlíků a ty o tři sta metrů dál zažehly další dům. Kdyby takový vítr byl i dnes, centrum L.A. by asi bylo pryč,“ popisuje dramatickou situaci filmař, který si za svou práci kameramana mimo jiné vydobyl prestižní ceny Emmy.

„Takovýhle městský požár nikdy nikdo nezažil. Pro mě je to na úrovni Katriny,“ říká s odkazem na hurikán Katrina, který v srpnu roku 2005 zpustošil město New Orleans a vyžádal si tehdy na 1400 obětí. Požáry v Los Angeles a okolí zatím nepřežilo pět lidí.

Foto: Olbram Pavlíček, Seznam Zprávy

Mapa požárů v Los Angeles.

Podle Cikharta je počet obětí relativně nízký i proto, že většina lidí uposlechla úřady a z ohrožených oblastí včas utekla. Obyvatelé L.A. mají k dispozici speciální aplikaci s názvem Watch Duty, kde lze sledovat, jaké části města už jsou pod povinnou evakuací, jaké pod dobrovolným odchodem a kde je zatím bezpečno.

Český filmař se dostal poblíž místům, kde úřady evakuaci nařídily. Viděl například ze Santa Moniky požár v oblasti známé jako Palisades, podle níž úřady nazvaly jedno z velkých ohnisek. Cikhart pak pokračoval po Sunset Boulevard, než ho zastavila policie. Zhruba sto metrů za ní zuřil další z požárů.

„Takhle blízko ohni slyšíte takové burácivé praskání,“ popisuje.

Foto: Archiv Petra Cikharta, Seznam Zprávy

Kameraman Petr Cikhart při natáčení jednoho z dokumentů.

Dva světy

Autem nakonec dojel do města Burbank, kde divoké poryvy větru a bezvětří jakoby vizuálně vytvořily dva světy. Na straně, kde vítr nefoukal, byla klidná, modrá obloha, na protilehlé straně, kde živel řádil, scenérie připomínala výjevy z pekla, temnotu tam „prozařovaly“ obrovské oranžové kotouče a spirály ohňů.

Český kameraman věří, že se Los Angeles a okolí z této tragédie brzy vzpamatuje a postaví se opět na nohy, už třeba jen proto, že se jedná o jedno z nejbohatších měst světa ležící v jednom z nejbohatších států USA i světa.

Petr Cikhart v této souvislosti mluví o možném vybudování zcela nových čtvrtí, které by přírodním katastrofám lépe odolaly. „Nikdo to teď určitě nechce slyšet, ale třeba tahle katastrofa dá městu šanci na vybudování domů, které mohou vyrábět svou vlastní vodu a elektřinu a být více v souladu s přírodou,“ věří Cikhart.

Na závěr se ale svěřuje s jednou velkou, tíživou obavou. „Nejhorší je, že se takový požár může klidně opakovat třeba za dva týdny. Tohle není událost, jež se stane jen jednou za sto let. V Kalifornii už prostě neexistuje sezona požárů,“ dodává s tím, že obyvatelé Kalifornie požáry většinou zažívali v období od srpna do října.

Doporučované