Článek
Ničivé požáry v oblasti Los Angeles a okolí si již vyžádaly nejméně 11 mrtvých a stále nejsou pod kontrolou, informovala dnes stanice CBS News s odkazem na kalifornské úřady.
Podle agentury Reuters se nejméně 13 lidí pohřešuje a předpokládá se, že počet obětí se bude zvyšovat.
Plameny dosud zničily nejméně 10 000 objektů a nařízená evakuace se vztahuje na více než 300 000 lidí. Kaliforňany zasažené požárem mezitím navštívili britský princ Harry a jeho žena Meghan, zatímco guvernér státu Gavin Newsom vyzval nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, aby přiletěl do Kalifornie, ale zároveň jej požádal, aby tragédii politicky nezneužíval.
Požáry v metropolitní oblasti s miliony obyvatel zuří od úterka, kdy na jihu Kalifornie udeřila vichřice s nárazy přesahujícími 150 kilometrů v hodině. Několik ohňů postupně zachvátilo skoro 150 kilometrů čtverečních, zejména v kopcích nad Los Angeles. V evakuovaných oblastech byl vyhlášen zákaz vycházení od šesté hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Policie dnes oznámila, že provedla 22 zatčení kvůli porušování zákazu vycházení, vloupání, neoprávněnému vniknutí a rabování.
Bez elektřiny je v Los Angeles a okolí nejméně 60 000 odběratelů, což je zlepšení oproti úterku, kdy bylo bez proudu asi 200 000 domácností a podniků. Losangeleské úřady dnes v celém okrese vyhlásily stav ohrožení kvůli špatné kvalitě ovzduší v důsledku prachu a popela z požárů. Obyvatelé by proto podle úřadů měli zůstat doma, mít zavřená okna a při pohybu venku používat respirátor.
Do hašení požárů se podle Newsoma dosud zapojilo více než 12 000 hasičů, nasazeno bylo na 1150 hasičských vozů a 60 hasicích letounů. Guvernér rovněž vyzval k vyšetření zpráv, že se hasiči při práci potýkali s nedostatkem vody a nedostatečným tlakem vody tekoucí z některých hydrantů.
Kalifornským hasičům pomáhají kolegové z celých Spojených států a federální orgány. Poslat své hasiče na pomoc svým severním sousedům se chystá také Mexiko, asistovat v boji s ničivým živlem chce rovněž Kanada.
Guvernér Newsom v dopise zveřejněném na síti X vyzval zvoleného republikánského prezidenta Trumpa, který do funkce oficiálně nastoupí 20. ledna, aby Kalifornii navštívil a podíval se na zkázu na vlastní oči. Demokrat také poznamenal, že se tato tragédie nesmí politizovat a je nutné kolem ní nešířit dezinformace. „Statisíce Američanů, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a obávají se o budoucnost, si zaslouží, abychom všichni pracovali v jejich zájmu a zajistili rychlou obnovu,“ uvedl.
Trump je velmi kritický ke kalifornským demokratům a jejich postupu v řešení požárů, přičemž v hanlivém příspěvku ve čtvrtek obvinil kalifornského guvernéra z toho, že má požáry na svědomí, a vyzval jej k rezignaci.
S obyvateli, kteří se museli evakuovat z oblasti zasažené jedním z požárů, se mezitím v pátek odpoledne místního času (v noci na dnešek SEČ) v Pasadeně setkali princ Harry a Meghan, kteří nyní žijí ve Spojených státech. Kamery zachytily, jak hovoří se zasaženými obyvateli a s řadou z nich se objímají. Obědy na místě mezitím rozdávala charitativní organizace World Central Kitchen, která pomáhá zajišťovat potraviny pro civilisty ve válečných zónách a v oblastech zasažených přírodními katastrofami.
Papež František dnes dopoledne vyjádřil smutek nad škodami a ztrátami na životech v důsledku kalifornských požárů. V telegramu adresovaném losangeleskému arcibiskupovi vyjádřil svou „duchovní blízkost“ lidem postiženým touto „tragédií“, uvedl vatikánský státní sekretář.
V místech, kde zuří požáry, nadále platí nejvyšší červená výstraha, avšak podle předpovědí by tam mohl v následujících hodinách vítr slábnout, což by mohlo pomoci v jejich hašení. V průběhu víkendu a začátkem příštího týdne ale vítr opět zřejmě nabere na síle, což práci hasičům zřejmě znovu zkomplikuje.