Článek
Anticyklónu Cerberus (česky Kerberos) má vystřídat další tlaková výše Chárón. Italská agentura Ansa v té souvislosti píše, že mohou padnout historické teplotní rekordy.
Pro Řím dosud platí rekord z loňského června, kdy v italské metropoli naměřili 40,7 stupně Celsia. V roce 2007 to bylo o dvě desetiny méně. Už v pondělí by ovšem mohla teplota v Římě vystoupat na 41 stupňů a v úterý dokonce na 43.
„V Římě je vždy horko, ale tohle trvalo mnohem déle než normálně,“ citovala BBC římskou průvodkyni Felicity Hintonovou, která mluvila o efektech tlakové výše Kerberos. „Já a moji přátelé průvodci jsme extrémně vystresovaní. Lidé na zájezdech omdlévají a všude jezdí sanitky,“ dodala.
Ještě tepleji než v Římě má být na Sardinii. Do vnitrozemí středomořského ostrova má Chárón s teplým africkým vzduchem přinést až 48 stupňů.
„Vrcholu dosáhnou vedra mezi 19. a 23. červencem, a to nejen v Itálii, ale také v Řecku, Turecku a na Balkáně. Několik místních teplotních rekordů pravděpodobně padne,“ uvedl italský klimatolog a meteorolog Giulio Betti.
Zatím nejvyšší zaznamenaný teplotní rekord padl v srpnu 2021 na Sicílii. Teplota tam dosáhla 48,8 stupně Celsia.
Požár na Kanárských ostrovech
Extrémní vedro bude v nadcházejícím týdnu opět i v Řecku, Turecku a na Balkáně. Na Peloponésu a na Krétě zaznamenali v sobotu 42, respektive 44 stupňů.
V Řecku teď teploty mírně klesly díky silnému větru, ten ovšem přidělává vrásky hasičům. Zvyšuje totiž možnost velmi rychlého šíření lesních požárů.
⚠ Χάρτης Πρόβλεψης Κινδύνου 🔥 για αύριο Κυριακή 16/7:
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) July 15, 2023
🟠 Πολύ υψηλός κίνδυνος 4️⃣ σε:
📍 #Aττική & #Κύθηρα
📍 #Εύβοια & περιοχές #Βοιωτίας
📍 #Αργολίδα & περιοχές #Κορινθίας #Λακωνίας
📍 #Κρήτη #Κυκλάδες #Σάμο #Ικαρία #Χίο #Ψαρά & #Λέσβο
🟡 Υψηλός κίνδυνος 3️⃣ σε πολλές… pic.twitter.com/tnnGbOeFbH
S velkým ohněm bojují hasiči na španělských Kanárských ostrovech. Požár vypukl v sobotu ráno na severozápadě ostrova La Palma a vynutil si evakuaci čtyř tisíc lidí, což je čtyřnásobek proti sobotním odhadům. Někteří své domovy navzdory výzvám záchranářů opustit odmítají, uvedla BBC.
„Přijdou a chtějí vás nutit, abyste přišli o všechno, pro co jste celý život pracovali, a teď to nechali shořet jen proto, že taková jsou pravidla. Ale pak nemají pravidla na to, aby dělali, co je potřeba,“ řekl pro stanici jeden z místních jménem León Barreto, který se odmítá rychle evakuovat.
Spálených je zatím 4675 hektarů. Podle deníku La Vanguardia se postup požáru zpomalil, nadále je ale mimo kontrolu. K jeho šíření podle premiéra Kanárských ostrovů Fernanda Clavija přispívají suché podmínky, silný vítr a „vlna veder, kterou prožíváme“. V neděli odpoledne nicméně nepříznivé počasí ustalo a hasičům se daří šíření ohně zpomalit, napsala agentura AP.
Kouř z nekontrolovatelně se šířícího se ohně navíc narušuje leteckou dopravu na ostrov, informoval anglickojazyčný server CanarianWeekly.