Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rwandou podporovaní povstalci na východě Konga v neděli večer oznámili, že obsadili město Goma. Zbylí vojáci konžské armády v regionální metropoli mají podle nich složit zbraně. Rada bezpečnosti OSN vyzvala rebely k zastavení ofenzivy a „vnější síly“ k okamžitému stažení, informovala v pondělí agentura Reuters.
Goma, což je zhruba dvoumilionové město u hranic se Rwandou, čelí v posledních týdnech postupu povstalecké skupiny M23, která kvůli dlouhotrvajícím etnickým sporům v roce 2022 zahájila boj proti konžské armádě. Skupina začátkem roku výrazně rozšířila území, které ovládá, zatímco ji podle OSN podporují 3000 až 4000 rwandských vojáků. Rwanda tato tvrzení odmítá.
„Obsadili jsme Gomu a nařídili jsme (vládním) vojákům, aby se vzdali do 3:00 místního času (2:00 SEČ),“ sdělil Reuters Corneille Nangaa, vůdce svazu konžských povstaleckých skupin, jehož je M23 součástí. „Goma je v našich rukou,“ dodal.
Agentura Reuters nemohla bezprostředně potvrdit, zda povstalci ovládají celé město. Armáda má stále pod kontrolou letiště na východě města, kde jsou i mírové síly OSN. Obyvatelé uvedli, že v blízkosti letiště, centra města a u hranic se Rwandou je slyšet střelba.
Neověřená videa sdílená na sociálních sítích ukazují kolony těžce ozbrojených mužů, pravděpodobně bojovníků M23, procházejících severním předměstím města, dodala agentura.
Mezinárodní odsouzení
„Francie důrazně odsuzuje ofenzivu skupiny M23 podporované rwandskými ozbrojenými silami, jež vedla ke smrti příslušníků mírových sil a k vysídlení několika tisíc lidí. Boje musí být zastaveny a musí být obnoven dialog,“ prohlásil v pondělí při příchodu na jednání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot.
Rada bezpečnosti OSN ve svém prohlášení citovaném agenturou AFP odsoudila „hrubé nerespektování“ svrchovanosti a územní celistvosti Demokratické republiky Kongo. Žádá také stažení „vnějších sil“, aniž by je konkrétně jmenovala.
V posledních dnech se objevovaly zprávy, že povstalci Gomu téměř obklíčili. V neděli pak povstalci podle zástupkyně OSN v zemi Bintou Keitaové pronikli na předměstí Gomy. V bojích v posledních dnech přišlo o život 13 zahraničních vojáků z mírových jednotek, které podporují konžskou vládu, přičemž většina byla z Jihoafrické republiky.
Tažení povstalců na regionální metropoli již dříve odsoudily Spojené státy, k zastavení bojů vyzývají i Francie a Británie.
Kdo jsou rebelové z M23?
Jejich název odkazuje na datum 23. března (March 23 Movement), kdy vláda Demokratické republiky Kongo v roce 2009 uzavřela mír se stranou CNDP (Národní kongres obrany lidu). Jejími členy byli vojenští rebelové, především z etnika Tutsiů.
Podle dohody měli být rebelové začleněni do národní armády. Někteří nicméně uvedli, že s nimi nebylo jednáno férově a podmínky míru nebyly dodrženy. Proto se opět trhli a vytvořili skupinu M23.
Ta byla aktivní v letech 2012 až 2013, kdy se jí podařilo obsadit město Goma u hranic se Rwandou, a kontrolovala tak mimo jiné území, kde probíhala těžba nerostných surovin. Tehdejší násilnosti si vyžádaly více než 100 tisíc obětí a zhruba 800 tisíc lidí kvůli bojům uprchlo ze svých domovů. Podle názorů některých expertů skupinu podporovaly Rwanda i Uganda.
M23 začala být znovu výrazněji aktivní v roce 2021, i tentokrát mají pravděpodobně podporu ze Rwandy. Tamní vláda to nepopírá, ale na druhou stranu tvrdí, že Demokratická republika Kongo zase podporuje milice usilující o svržení rwandské vlády. M23 může rwandské vládě pomáhat při získávání cenných kovů, jako je zlato, kobalt a tantal, z dolů na východě Konga.