Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou obsadila milionové město Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Napsaly to v neděli agentury AP a AFP. Konžská vláda podle této agentury potvrdila, že je vzbouřenecké uskupení ve městě, ale zatím neuznala, že je Bukavu plně pod jeho kontrolou. Pokud se informace potvrdí, bude to druhé velké město dobyté rebely v posledních týdnech na východě Konga, který je bohatý na nerostné suroviny.
Konžská vláda slíbila, že obnoví pořádek ve městě, ale po vojácích nebylo ani stopy, napsala AP. Mnozí byli vidět, jak v sobotu společně s tisíci civilistů prchali. Obyvatelé Bukavu uvedli, že od časného rána viděli jednotky M23 procházet centrálními částmi města bez známek odporu. Někteří místní obyvatelé je podle agentur vítali.
Povstalci vstoupili do Bukavu v pátek poté, co ovládli strategicky významné letiště zhruba 30 kilometrů od tohoto druhého největšího města v regionu. V Bukavu v neděli podle Reuters nic nenasvědčovalo střetům a krveprolití, které předcházely lednovému dobytí téměř dvoumilionového města Goma, metropole provincie Severní Kivu, kde podle OSN zahynulo kvůli nedávným bojům asi 3000 lidí. V sobotu ale bylo z Bukavu hlášeno rabování.
Dobytí Bukavu poskytuje M23 kontrolou nad jezerem Kivu, které je centrem obchodu a přepravy lidí v regionu, poznamenala AFP. Pokud se ovládnutí Bukavu potvrdí, zasadí to další ránu autoritě centrální konžské vlády v Kinshase, napsal Reuters.
Konžská vláda viní Rwandu, že její jednotky vstoupily do města také, Kigali ale podle agentur popírá, že by tisíce rwandských vojáků bojovaly na straně M23. Rychlý postup povstalců od začátku roku a zapojení vojáků ze sousedních zemí podnítily obavy z širší regionální války, poznamenal Reuters.
Kongo sužují konflikty od získání nezávislosti v 60. letech minulého století. Některé z nich se rozhořely kvůli kontrole nad nerostným bohatstvím, jiné kvůli etnické rivalitě. Kongo přitom viní z podpory rebelů sousední Rwandu. Ta naopak viní Kongo z toho, že poskytlo útočiště členům hutuských milicí, kteří jsou zodpovědní za genocidu z roku 1994, při níž ve Rwandě zemřelo na 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů.
Skupina M23 se před více než deseti lety odštěpila od konžské armády, tvoří ji především etničtí Tutsiové a podporuje ji sousední Rwanda. AP uskupení označuje za nejvýznamnější z více než stovky ozbrojených skupin, které soupeří o kontrolu nad nerostným bohatstvím východního Konga, které je důležité pro technologie. Demokratická republika Kongo je předním světovým producentem kobaltu nebo mědi a na jeho území se nacházejí bohatá ložiska například koltanu, zlata nebo diamantů.
Boje na východě Konga znovu zesílily letos a od začátku roku podle OSN vyhnaly z domovů stovky tisíc lidí. Úřady už dříve varovaly, že postup povstalců by mohl vyvolat humanitární katastrofu.