Článek
Sedmadvacetiletého Hadiho Matara z New Jersey soud v pátek shledal vinným za pokus o vraždu britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. V roce 2022 ho během jeho přednášky v New Yorku několikrát pobodal.
Porotci útočníka zároveň uznali vinným z napadení, protože zranil muže, který byl v té době s Rushdiem na pódiu, napsala agentura AP.
Matar na vynesení rozsudku bezprostředně nereagoval. Podle slov obhájce byl zklamaný, ale zároveň na verdikt připravený.
Když ho však v poutech odváděli ze soudní síně, tiše pronesl: „Free Palestine“ (Svobodu Palestině). Podle AP se podobně vyjadřoval i v minulosti, když přicházel a odcházel ze soudní síně.
Soudce stanovil vynesení rozsudku na 23. dubna. Matarovi, který zároveň ve zvláštním procesu čelí federálním obviněním z terorismu, hrozí 25 let vězení.
Rushdie: Myslel jsem si, že zemřu
Salman Rushdie před soudem podrobně popsal svá zranění a bolestnou cestu k zotavení. Uvedl také, že si při útoku myslel, že zemře.
K incidentu došlo v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution v New Yorku. Rushdie se tehdy účastnil debaty o tom, jak Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu, připomněla ČTK.
„Seděl jsem vpravo na pódiu, pak jsem z koutku svého pravého oka viděl muže v černém, jak ke mně běží z pravé strany publika. Měl černé oblečení, černou roušku a přiběhl přikrčený,“ zavzpomínal Rushdie loni v dubnu v rozhovoru pro britský deník The Guardian.
Utrpěl bodná zranění na krku a trupu. Strávil 17 dní v nemocnici v Pensylvánii a více než tři týdny v newyorském rehabilitačním centru. Kvůli útoku nevidí na pravé oko. O zotavování z téměř smrtelného útoku napsal Rushdie knihu pojmenovanou Nůž s podtitulem Meditace po pokusu o vraždu. Dílo vydal loni v dubnu.
Ve zmíněném federálním obvinění se uvádí, že Matara k útoku na Rushdieho motivoval projev z roku 2006, v němž vůdce militantní skupiny Hizballáh podpořil desítky let starou fatvu (nábožensko-právní rozhodnutí, pozn. red.) vyzývající k zabití Rushdieho za román Satanské verše.
Fatvu vydal v roce 1989 íránský vůdce ajatolláh Ruholláh Chomejní. Dílo někteří muslimové považují za urážku.