Článek
Polský premiér Donald Tusk v proslovu před parlamentem oznámil, že se pracuje na podobě vojenského výcviku, kterým by prošli všichni dospělí muži. Podle něj se takový výcvik musí v zemi stát „zvykem, samozřejmou tradicí“. Podrobnosti chce vláda zveřejnit v nadcházejících měsících.
„Budeme se snažit, aby byl do konce tohoto roku připraven model, podle kterého bude každý dospělý muž v Polsku vycvičen pro případ války,“ řekl v Sejmu.
Tusk zmínil, že ukrajinská armáda má 800 000 vojáků, zatímco Rusko jich má asi 1,3 milionu. Jeho cílem je proto zvýšit početní stav polské armády ze současných asi 200 000 vojáků na 500 000 včetně záložníků. „Hovoříme o tom, že je třeba, aby Polsko mělo půlmilionovou armádu včetně záložníků,“ řekl.
„Pokud chceme věci organizovat chytře, a já o tom neustále hovořím s ministrem obrany, budeme muset využít řadu variant. To znamená záložníky, ale také intenzivní výcvik, aby se ti, kteří nepůjdou do armády, stali plnohodnotnými a schopnými vojáky v případě konfliktu,“ dodal.
Vojenským výcvikem podle Tuska mohou projít i ženy, avšak dle jeho slov je „válka stále ve větší míře doménou mužů“. Obecně ale počet žen v polských uniformovaných složkách roste. Už teď tvoří více než 30 % zaměstnanců pohraniční stráže, 20 % u policie a 13 % v armádě.
Výdaje na obranu
Tusk hovořil také o nutnosti nadále zvyšovat výdaje na obranu. Polsko na ni letos plánuje dát 4,7 % HDP, což je nejvyšší podíl v rámci NATO. Podle předsedy vlády by se však výdaje měly navýšit na 5 %.
Země zvyšuje výdaje na obranu od roku 2022, kdy Rusko v plném rozsahu napadlo sousední Ukrajinu.
Se Spojenými státy podepsalo zbrojní kontrakty v hodnotě přibližně 20 miliard dolarů (460 bilionů korun) na nákup 250 bojových tanků M1A2 Abrams, 32 stíhaček F-35, 96 vrtulníků Apache, raket Javelin a dělostřeleckých raketových systémů. Varšava rovněž podepsala smlouvy s Jižní Koreou na nákup tanků K2 a lehkých bojových letounů FA-50.
Premiér rovněž v Sejmu řekl, že podporuje odstoupení Polska od Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Zmínil se také o odstoupení od Dublinské úmluvy, která zakazuje používání kazetové munice.
💬PM @DonaldTusk in Parliament: I have asked @Poland_MOD to initiate Poland's withdrawal from the Ottawa Convention and possibly the Dublin Convention. This concerns anti-personnel landmines and cluster munitions.
— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) March 7, 2025
Francouzský jaderný deštník
Polský premiér rovněž řekl, že jeho vláda „pečlivě zkoumá“ návrh Francie na začlenění Evropy pod její jaderný deštník. „Především chci podrobně vědět, co to znamená z hlediska pravomocí nad těmito zbraněmi,“ uvedl.
Zdůraznil, že Ukrajina byla napadena poté, co se zbavila vlastního jaderného arzenálu. Vzápětí dodal, že Varšava by v budoucnu ráda získala vlastní jaderné zbraně. „Dnes je jasné, že bychom byli lépe chránění, kdybychom měli vlastní jaderný arzenál, o tom není pochyb.“ Je si ale vědom toho, že by byla případná cesta k jednáním o polských jaderných zbraní dlouhá. V případě, že by k nim došlo, zdůrazňuje důležitost konsenzu.