Článek
Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko ve středu vyzvaly Evropskou unii k vybudování obranné linie podél hranic s Ruskem a Běloruskem, informovala v noci na čtvrtek agentura Reuters. Cílem je ochránit EU před vojenskými hrozbami a dalšími škodlivými aktivitami Moskvy.
Vedoucí představitelé zmíněných čtyř zemí, které sdílejí hranice s Ruskem a Běloruskem, napsali předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dopis. Uvedli v něm, že projekt na ochranu 27členného bloku se 450 miliony lidí bude potřebovat finanční podporu všech členů. Dopis má být projednán na summitu, který začíná ve čtvrtek v Bruselu.
„Vybudování systému obranné infrastruktury podél vnější hranice EU s Ruskem a Běloruskem vyřeší naléhavou potřebu zabezpečit EU před vojenskými a hybridními hrozbami,“ uvádí se v dopise podle agentury Reuters. Plánování a realizace obranné linie na východní hranici EU by měly být provedeny v koordinaci s NATO.
Podle odhadů některých evropských diplomatů by se náklady na vybudování obranné linie podél 700 kilometrů dlouhé hranice EU s Ruskem a Běloruskem měly pohybovat ve výši přibližně 2,5 miliardy eur (přes 62 miliard korun). Evropské investice do obrany a jejího financování budou podle Reuters jedním z hlavních témat jednání lídrů EU v Bruselu.
Požadavek na společně financovanou pozemní obrannou linii na východní hranici Evropské unie navazuje podle Reuters na dřívější iniciativu Řecka a Polska k vytvoření systému protivzdušné obrany EU, který by koordinoval nyní oddělené vzdušné síly zemí EU.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová podle ČTK toto úterý napsala, že státy jako Rusko a Bělorusko, které se snaží přes vnější hranice do Evropské unie dostávat migranty s cílem sedmadvacítku destabilizovat, by měly být považovány za hrozbu pro její bezpečnost. „Členské státy musí být schopny účinně čelit těmto typům aktivit a zaručit stabilitu a bezpečnost naší Unie,“ zdůraznila. Bude podle ní nutné uvažovat o posílení právního rámce EU.