Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Představitel pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Björn Höcke dostal od soudu v Halle za použití zakázaného nacistického hesla Vše pro Německo (v němčině Alles für Deutschland) pokutu v celkové výši 13 000 eur (323 000 Kč). Verdikt není pravomocný. Státní zástupce požadoval podmíněný šestiměsíční trest vězení. Höcke, který vede poslaneckou frakci AfD ve spolkové zemi Durynsko a je považován za lídra extrémistického proudu ve straně, naopak usiloval o osvobození, což zdůvodňoval tím, že o významu zapovězených slov nevěděl.
Heslo Vše pro Německo, které používaly úderné oddíly SA nacistické strany NSDAP, řekl Höcke v květnu 2021 na volebním mítinku v Merseburgu. Motto je v Německu zakázané veřejně používat. Takové zákazy se vztahují mimo jiné na nacistické pozdravy Heil Hitler nebo Sieg Heil.
Státní zástupce požadoval šestiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem. Chtěl také, aby Höcke vyplatil 10 tisíc eur (248 tisíc korun) některé z charitativních institucí, které se starají například o památníky obětí nacistických zločinů. Státní zástupce v závěrečné řeči rovněž uvedl, že není věrohodné, že by Höcke o skutečném významu použitých slov nevěděl. „Jsem zcela nevinný,“ prohlásil Höcke před soudem. Ačkoliv je vystudovaným učitelem dějepisu, během procesu tvrdil, že o významu sloganu netušil. Také řekl, že kdyby věděl, že ho nesmí používat, nevyslovil by ho.
Politolog a expert na extremismus Hajo Funke v dnešním pořadu televize Welt řekl, že Höcke použil motto záměrně, aby provokoval. Zapovězené heslo totiž loni v prosinci v durynské Geře částečně zopakoval, když řekl „vše pro“ a současně gesty vyzval publikum, aby vyslovilo zbytek. Heslo také částečně vyslovil v dubnovém pořadu Duell televize Welt, kde uvedl, že událost v Merseburgu se stala v zápalu volebního projevu, který pronášel spatra.
Nyní v květnu na setkání s příznivci AfD v Hammu v Severním Porýní-Vestfálsku se k mottu znovu vrátil, když si stěžoval na justici kvůli dění v Geře. Publiku řekl, že vyslovil první dvě slova, třetí pak vykřikli někteří lidé, přesto kvůli tomu čelí problémům. V Hammu nicméně hovořil tak, že první dvě slova naznačil gestem a poté ponechal pauzu, aby lidé mohli pronést „Německo“.