Článek
Po týdnech, kdy ostrovní stát v Karibském moři čelil nedostatku pohonných hmot a s tím spojené humanitární krizi, zasáhla policie. Z vyjádření haitské vlády vyplývá, že blokáda ropného terminálu skončila a pohonné hmoty budou od pondělí k dispozici.
„Vláda blahopřeje haitské národní policii k profesionalitě, kterou dnes prokázala při znovuzískání kontroly nad terminálem Varreux, který byl pod kontrolou ozbrojenců,“ uvedl v prohlášení úřad premiéra Ariela Henryho.
Prohlášení se nezmiňuje o žádných obětech. Podle zdrojů agentury Reuters však rozsáhlá policejní operace proti gangům vyústila v intenzivní přestřelku.
Skupina gangů známá pod názvem G9 zablokovala vjezd do terminálu Varreux v září. Haiti tak zůstalo bez benzinu a nafty. To zemi uvrhlo do humanitární krize. Gangy také blokovaly přístup do námořních přístavů, čímž obyvatelům jedné z nejchudších zemí světa vážně ztížily přístup k pitné vodě, potravinám a lékům.
Psali jsme:
Přečtěte si text Seznam Zpráv shrnující dění v ostrovním státě Haiti, který čelí bezpečnostní krizi a trpí obrovskou inflací, jež tvrdě dopadá na místní obyvatelstvo.
Do politické krize zemi uvrhla loňská vražda prezidenta Jovenela Moïseho. Přečtěte si loňský text Seznam Zpráv o průběhu atentátu.
Velvyslanec Haiti v USA Bocchit Edmond označil situaci za hrozivou a znepokojivou. „Jde o mezinárodní pomoc, nikoliv o to, aby přijeli a dělali práci za haitskou národní policii, ale spíše o to, aby haitské národní policii pomohli,“ řekl Edmond pro NBC Miami.
I přes avizovaný průlom se Haiti dál nachází „na pokraji propasti“. Ve čtvrtek to prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk a varoval, že jakákoli naděje na obnovu země vyžaduje „přijetí naléhavých, rozhodných a udržitelných opatření k odstranění hlavních příčin krizí, které ostrovní zemi sužují“.
„Lidé jsou vražděni střelnými zbraněmi. Umírají, protože nemají přístup k nezávadné pitné vodě, potravinám, zdravotní péči, ženy jsou beztrestně hromadně znásilňovány. Míra nejistoty a zoufalá humanitární situace jsou pro obyvatele Haiti zničující,“ řekl Türk.
S akutním hladem se na Haiti potýká rekordních 4,7 milionu lidí, tedy téměř polovina populace. Špatné hygienické podmínky a nedostatek zdravotně nezávadné vody zapříčinily vznik epidemie cholery. K dnešnímu dni bylo hlášeno 2 600 podezření na případy cholery, z nichž polovina výskytu je hlášena u dětí. Epidemie si podle nepotvrzených informací vyžádala desítky obětí na životech.