Článek
Polsko ze Spojených států získá raketomety HIMARS, taktické balistické střely ATACMS a rakety pro systémy HIMARS. Jejich prodej Varšavě, která je spojencem USA v Severoatlantické alianci, schválilo americké ministerstvo zahraničí.
Hodnota obchodu je podle něho až 10 miliard dolarů (221,8 miliardy korun).
Součástí balíku je 18 systémů HIMARS, 45 střel ATACMS s dostřelem až 297 kilometrů a více než tisíc raket pro HIMARS.
Agentura Reuters připomíná, že raketomety HIMARS se v loňských bojích osvědčily ukrajinské armádě při obraně proti ruským invazním silám. Ukrajinci s nimi úspěšně likvidovali ruská skladiště, velitelská stanoviště a místa soustředění jednotek.
Polsko, které patří k největším spojencům Ukrajiny, jí ale nebude moci své střely ATACMS poskytnout bez souhlasu Washingtonu. Spojené státy odmítají žádosti Kyjeva o dodávky střel tohoto typu navzdory ukrajinským slibům, že by je nepoužili k útokům na ruské území.
Červená linie
Rusové několikrát varovali, že pokud Spojené státy dodají Ukrajině střely dlouhého doletu do raketometů HIMARS, bude to překročení pomyslné červené linie.
„Jestli se Washington rozhodne dodat Kyjevu rakety delšího doletu, překročí červenou linii a stane se přímou stranou konfliktu,“ řekla například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „V takovém případě budeme nuceni adekvátně reagovat,“ dodala.
Americké salvové raketomety HIMARS mohou zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 500 kilometrů, USA však Ukrajině zatím dodávaly jen rakety s dostřelem 80 kilometrů. Kyjev podle médií vyjádřil zájem o munici s dostřelem 300 kilometrů, zatím jim však podle informací USA dodají verzi rakety GLSDB s dosahem 150 kilometrů.
I to je však dost, aby ze současných pozic Ukrajinci mohli ohrožovat například Krym včetně Kerčského mostu.