Hlavní obsah

Pokud chtějí USA válku, budeme bojovat až do konce, zní z Pekingu kvůli clům

Foto: Alexey Maishev/ brics-russia2024.ru host photo agency.”

Čínský prezident Si Ťin-pching.

Trump má 2. dubna vyhlásit reciproční uvalení cel na americké obchodní partnery. Může to být dnem vyostření počínající obchodní války mezi USA a Čínou.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump již dlouho brojí proti obchodnímu deficitu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. V předvolební kampani hrozil až 60procentními cly na veškeré čínské zboží dovážené do USA. To staví Peking do popředí zájmu ohledně opatření. Přestože Trump v minulých dnech naznačil, že by mohl snížit cla na čínský dovoz za dohodu o prodeji čínské sociální platformy TikTok, píše CNN.

„Je možné, že tato jednání a nátlak povedou ke zmírnění hrozeb a obnovení stabilnějších vztahů, ale může se stát, že se situace ještě zhorší,“ řekl Scott Kennedy z think tanku Center for Strategic and International Studies. „Mohli bychom být svědky toho, že cla půjdou do nebe a investice klesnou. To by vedlo přinejmenším k postupnému oddělování obou ekonomik, a to by bylo velmi bolestivé,“ řekl.

Jeden z představitelů čínského ministerstva zahraničí už vzkázal, že by se USA měly „co nejdříve vrátit na správnou cestu dialogu a spolupráce“. „Pokud USA chtějí válku, ať už celní, obchodní nebo jakoukoli jinou, jsme připraveni bojovat až do konce,“ prohlásil.

Čínský premiér Li Čchiang minulý týden podepsal nařízení, kterým se zpřísňuje čínský protisankční zákon, jenž Pekingu umožňuje podniknout kroky proti zahraničním zemím, které zadržují nebo potlačují Čínu nebo diskriminují její firmy a jednotlivce.

Začátkem tohoto měsíce Peking poprvé použil antidiskriminační opatření podle zákona o zahraničním obchodu a zvýšil cla na dovoz z Kanady. Koncem loňského roku vláda také zrevidovala kontrolu vývozu zboží dvojího užití a poté rychle zpřísnila vývoz galia, germania a antimonu, klíčových materiálů pro vojenský průmysl.

Odvetná opatření Číny pak z velké části spočívala v uvalení cel na širokou škálu amerického dovozu, než obě strany dosáhly první fáze obchodní dohody, kterou podle analytiků Čína nikdy plně nerealizovala.

Pokud se rozhovory mezi Čínou a USA rozběhnou, je podle analytiků na stole mnoho možných bodů jednání. Jde o dohody o tom, že Čína bude nakupovat více amerického zboží, sníží svůj vývoz nebo se zaváže k větším americkým investicím, což by bylo obtížnější vzhledem k novým snahám USA omezit čínské investice v citlivých odvětvích.

Čínští představitelé budou údajně usilovat o ústupky v oblasti amerických technologických omezení, o změnu tónu nebo dokonce o změnu úrovně vojenské pomoci, kterou USA poskytují Tchaj-wanu, na který si Peking činí nárok. Jestli je takzvaná velká dohoda mezi oběma stranami možná, si experti nejsou jisti.

Doporučované