Hlavní obsah
Onlineživě

Přímý přenos: Svět se loučí s Františkem, Vatikán zaplnilo 200 tisíc lidí

Přímý přenos: Pohřeb papeže Františka ve Vatikánu.Video: AP

aktualizováno •

Ve Vatikánu začalo poslední rozloučení se zesnulým papežem Františkem. Obřad se koná na Svatopetrském náměstí za účasti státníků z celého světa. Po pohřební ceremonii se rakev přesune do baziliky Panny Marie Sněžné.

Článek

Nejdůležitější informace

  • Pohřeb papeže Františka začal v 10 hodin na Svatopetrském náměstí. Podle Vatikánu na něj dorazilo asi 200 tisíc lidí. PRŮVODCE POHŘBEM
  • Obřadu předsedal kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského sboru. Oproti předchozím pohřbům ovšem šlo na přání Františka o méně okázalý pohřeb. GALERIE Z PŘEDCHOZÍCH POHŘBŮ
  • Papež nyní bude podle svého přání pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která leží asi čtyři kilometry od Svatopetrské baziliky v jiné části Říma.
  • Pohřební průvod půjde v sobotu krokem, aby lidé kolem mohli ještě papeži vzdát úctu. ZÁBĚRY Z LOUČENÍ VEŘEJNOSTI S PAPEŽEM
  • Na pohřeb hlavy katolické církve přijela řada zahraničních politiků, monarchů i duchovních osobností. Účast přislíbili například prezidenti Donald Trump (USA), Emmanuel Macron (Francie) a Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), britského krále zastoupí jeho následník princ William, Česko bude reprezentovat premiér Petr Fiala.
  • Papež František zemřel na velikonoční pondělí 21. dubna ráno. Jeho nástupce budou kardinálové volit na tzv. konkláve v příštích týdnech. NEKROLOG

Na náměstí svatého Petra skončilo veřejné rozloučení

Na náměstí svatého Petra skončil pohřební obřad papeže Františka. Nyní půjde smuteční průvod s rakví do baziliky Panny Marie Sněžné, kde bude pohřben.

Kudy půjde smuteční průvod?

Po obřadu na Svatopetrském náměstí se rakev papeže Františka přesune mimo zdi Vatikánu. Na jeho přání bude totiž pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné. Vatikán už předeslal, že průvod půjde pomalu, aby se mohlo co nejvíce lidí ještě se Svatým otcem rozloučit.

Zde je mapa, kudy pohřební průvod půjde:

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Trasa.

Po skončení pohřbu se Trump podruhé setká se Zelenským

Pohřeb papeže Františka je také místem setkání mnoha světových lídrů. Americký prezident Donald Trump tak už před začátkem ceremonie například hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Očekává se, že dnes proběhne ještě jedno jejich setkání.

Trump během ceremonie sedí v první řadě vedle finského prezidenta Alexandera Stubba, nedaleko něj má pak své místo i francouzský lídr Emmanuel Macron.

Pohřební mše se chýlí ke konci

Blíží se konec pohřebního obřadu na Svatopetrském náměstí. V této části posledního rozloučení kardinál Giovanni Battista Re předá papežovu duši Bohu a poprosí o útěchu pro římskokatolickou církev.

Budou přečteny další modlitby a poté bude papežova rakev pokropena svěcenou vodou a kadidlem.

Kardinál: Papež František volal po ukončení válek a otevíral církev všem

Papež František chtěl, aby církev byla domovem s otevřenými dveřmi pro všechny, řekl dnes mimo jiné při posledním rozloučení s hlavou katolické církve na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu kardinál Giovanni Battista Re.

„Byl to papež se srdcem otevřeným všem… jako základní nit se jeho posláním vinulo přesvědčení, že církev je domovem pro všechny, domem s neustále otevřenými dveřmi…že je církví schopnou pokleknout před každým člověkem bez ohledu na jeho přesvědčení a stav a léčit jeho rány,“ řekl kardinál Re.

Kardinál pak připomněl také papežovy snahy o mír. „Válka má za následek smrt lidí a ničení domovů, nemocnic a škol. Válka vždy zanechává svět horší, než byl před ní: je to vždy bolestná a tragická porážka pro všechny,“ citoval papeže Battista.

Když kardinál hovořil o potřebě ukončit války, ozýval se taktéž dlouhý potlesk, reportuje stanice BBC.

Hosté na pohřbu papeže Františka

Na poslední rozloučení s papežem Františkem přijely politické osobnosti z celého světa. Někteří státníci, například francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou či španělský královský pár, vzdali papežovi hold pár minut před obřadem u jeho rakve uvnitř baziliky, uvedla italská televize Sky TG24.

Mezi státníky na pohřbu je i americký prezident Donald Trump či jeho argentinský protějšek Javier Milei, který měl s papežem spory.

Foto: Getty Images

Italská premiérka Giorgia Meloniová.

Foto: Getty Images

Americký prezident Donald Trump se svou ženou Melanii Trumpovou.

Připomenutí papežovy návštěvy mexické hranice si vysloužilo potlesk

Během vzpomínky na papeže Františka došlo i připomínce jeho cest do zahraničí. Kardinál Giovanni Battista Re poznamenal, že jeho první cesta v pontifikátu vedla na italský ostrůvek Lampedusa, přes nějž prchají tisíce lidí z Afriky do Evropy před chudobou a ozbrojenými konflikty.

Zmínil také, že odsloužil mši na hranici mezi Mexikem a USA. Připomínka si vysloužila Svatopetrském náměstí velký potlesk.

V současnosti je přitom hranice opět pod tlakem, a to kvůli novým opatřením administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Vatikán: Na pohřeb dorazilo 200 tisíc lidí

Na Svatopetrské náměstí a jeho přilehlé okolí přišlo na poslední rozloučení s papežem Františkem asi 200 tisíc lidí, oznámil Vatikán.

Nyní probíhá mše vedená kardinálem Giovannim Battistou Re, který vzdal hold „pastoračnímu vedení“ papeže Františka, který si podle něj udržel „svou rozhodnou osobností“.

„Navázal přímý kontakt s jednotlivci a národy, toužil být každému nablízku, s výraznou pozorností k těm, kdo se ocitli v těžkostech, věnoval se zejména těm, kdo jsou na okraji společnosti,“ řekl kardinál. „Byl papežem mezi lidmi, s otevřeným srdcem vůči všem. Byl také papežem pozorným vůči znamením doby a tomu, co Duch svatý v církvi probouzí,“ zní před bazilikou svatého Petra.

Foto: Getty Images

Snímek z pohřbu papeže Františka.

Zelenskyj se před obřadem krátce setkal s Trumpem

Vedle smutečního obřadu došlo i na diplomatické setkání. Americký prezident Donald Trump krátce jednal s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Jednání bylo velmi produktivní, uvedl podle agentury Reuters činitel Bílého domu. Šlo o první osobní setkání od roztržky v Bílém domě.

Oba vedoucí představitelé se v současné době nacházejí na Svatopetrském náměstí, kde se koná bohoslužba. Zelenského vítali lidé při jeho příchodu na pohřeb potleskem, napsala stanice BBC.

Aranžmá před bazilikou svatého Petra

Pohřeb začal mší

Dnešní obřad začal mší, kterou vede kardinál Giovanni Battista Re a která má trvat zhruba hodinu a půl. Podle španělské televize TVE se jí účastní na 220 kardinálů a 750 biskupů a kněžích.

V těchto chvílích se odehrává liturgie slova. Tato část vybízí věřící k naslouchání a rozjímání nad čteními z Bible. Pohřební mše papeže Františka zahrnuje čtení ze Skutků apoštolů, po kterém následuje druhé čtení z listu svatého Pavla Filipanům. Mezi oběma čteními zazní responsoriální žalm, napsala stanice BBC.

Odkaz papeže v komentářích Seznam Zpráv:

František iritoval některé Evropany výzvami k přijímání migrantů. Budoucnost církve viděl spíše mimo evropský kontinent, všímá si zahraniční reportér Martin Novák.

František byl hlasem těch, na které svět zapomíná, domnívá se teolog Tomáš Petráček.

Římská církev nepotřebuje „lepšího papeže“, ale „co nejméně papeže“, tedy co nejmenší rozhodovací roli a co nejmenší mediální kult, píše literární historik a pedagog Martin C. Putna.

Neusiloval o nějaký boj s konzervativci nebo liberály, ale o církev, která naslouchá, míní plzeňský biskup Tomáš Holub.

Začátek pohřbu pohledem ze Svatopetrského náměstí

Na Svatopetrském náměstí už probíhá pohřeb papeže Františka, na který dorazilo více než 140 tisíc lidí. Obřad začal vynesením rakve. Zde je pohled na začátek ceremoniálu od reportéra Seznam Zpráv.

Foto: Jan Novák

Vynášení rakve ve Vatikánu.

Foto: Jan Novák

Lidé na pohřbu papeže.

Obřad začal. Rakev papeže Františka byla přenesena na náměstí

Lidé se mohli s papežem až doposud naposledy rozloučit v bazilice svatého Petra, po přesunu na náměstí začal pohřební obřad.

Svatopetrské náměstí se plní. Na obřad přišlo už 140 tisíc lidí

Na Svatopetrském náměstí, kde za chvíli začne smuteční obřad před pohřbem papeže Františka, je už nejméně 140 tisíc lidí, uvedla podle agentury AFP policie.

Aby se člověk mohl dostat na toto náměstí ve Vatikánu a zúčastnit se pohřbu papeže, který zemřel v pondělí ve věku 88 let, bylo nutné vstávat brzy, být trpělivý a někdy i přenocovat pod širým nebem poblíž náměstí svatého Petra. Reportáž z místa přinesly i Seznam Zprávy.

Dorazili také světoví lídři, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo francouzského lídra Emmanuela Macrona, kteří se ještě naposledy loučili s papežem přímo v bazilice svatého Petra.

Místo posledního odpočinku papeže Františka leží mimo zdi Vatikánu

  • Bazilika Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore) stojí v Římě nedaleko centrálního nádraží Termini.
  • František bude prvním papežem od roku 1903, který bude podle agentury Reuters pochován mimo historické vatikánské zdi. Jde ovšem o jednu ze čtyř papežských bazilik. Nestojí sice na území Vatikánu, ale z hlediska mezinárodního a italského práva má postavení jako ambasády jiných států a spadá tedy pod kontrolu Svatého stolce.
  • Byla postavena v první polovině polovině století, roku 434 ji papež Sixtus III. zasvětil Panně Marii. Částečně se zachovala v původní podobě, i když byla několikrát upravena, například po zemětřesení v roce 1348.
  • V bazilice je už několik papežů pohřbeno, například Klement VIII. nebo svatý Pius V. Svůj hrob tam má i sestra Napoleona Bonaparte Pauline, která se provdala do Itálie, nebo slavný architekt a sochař Gian Lorenzo Bernini.
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Bazilika Santa Maria Maggiore.

Zelenskyj přijel na pohřeb, kvůli ruským útokům ale byla jeho účast nejistá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Říma, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka, informuje dnes agentura AFP. O jeho účasti v pátek panovaly pochybnosti, když novinářům řekl, že si není jist, zda stihne přijet. „Pokud budu mít čas, rozhodně tam budu,“ řekl v pátek podle AFP Zelenskyj novinářům s odkazem na vojenské schůzky. „Nevím, jak dlouho to bude trvat,“ dodal.

Obřadu se zúčastní spolu s první dámou Olenou Zelenskou. Pohřbu se zúčastní pět desítek státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Českou delegaci vede premiér Petr Fiala. Na mši, která začne v 10 hodin na Svatopetrském náměstí, budou také někteří evropští monarchové a zástupci OSN či Evropské unie.

Česká delegace dorazila

Český premiér Petr Fiala s doprovodem dorazil na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, hlásí z místa reportér Seznam Zpráv Jan Novák.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy