Hlavní obsah
Onlineživě

Přímý přenos: Obřad začal, svět se loučí s papežem Františkem

Přímý přenos: Pohřeb papeže Františka ve Vatikánu.Video: AP

aktualizováno •

Ve Vatikánu začalo poslední rozloučení se zesnulým papežem Františkem. Obřad se koná na Svatopetrském náměstí za účasti státníků z celého světa. Po pohřební ceremonii se rakev přesune do baziliky Panny Marie Sněžné.

Článek

Nejdůležitější informace

  • Pohřeb papeže Františka začal v 10 hodin na Svatopetrském náměstí. Podle očekávání se zřejmě jeho kapacita, která i s přilehlými ulicemi činí asi 300 tisíc lidí, zaplní. PRŮVODCE POHŘBEM
  • Obřadu předsedá kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského sboru. Oproti předchozím pohřbům ovšem půjde na přání Františka o méně okázalý pohřeb. GALERIE Z PŘEDCHOZÍCH POHŘBŮ
  • Papež pak bude podle svého přání pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která leží asi čtyři kilometry od Svatopetrské baziliky v jiné části Říma.
  • Pohřební průvod půjde v sobotu krokem, aby lidé kolem mohli ještě papeži vzdát úctu. ZÁBĚRY Z LOUČENÍ VEŘEJNOSTI S PAPEŽEM
  • Na pohřeb hlavy katolické církve přijela řada zahraničních politiků, monarchů i duchovních osobností. Účast přislíbili například prezidenti Donald Trump (USA), Emmanuel Macron (Francie) a Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), britského krále zastoupí jeho následník princ William, Česko bude reprezentovat premiér Petr Fiala.
  • Papež František zemřel na velikonoční pondělí 21. dubna ráno. Jeho nástupce budou kardinálové volit na tzv. konkláve v příštích týdnech. NEKROLOG

Hosté na pohřbu papeže Františka

Na poslední rozloučení s papežem Františkem přijely politické osobnosti z celého světa. Někteří státníci, například francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou či španělský královský pár, vzdali papežovi hold pár minut před obřadem u jeho rakve uvnitř baziliky, uvedla italská televize Sky TG24.

Mezi státníky na pohřbu je i americký prezident Donald Trump či jeho argentinský protějšek Javier Milei, který měl s papežem spory.

Foto: Getty Images

Italská premiérka Giorgia Meloniová.

Foto: Getty Images

Americký prezident Donald Trump se svou ženou Melanii Trumpovou.

Připomenutí papežovy návštěvy mexické hranice si vysloužilo potlesk

Během vzpomínky na papeže Františka došlo i připomínce jeho cest do zahraničí. Kardinál Giovanni Battista Re poznamenal, že jeho první cesta vedla na Lampedusu, kde pak sloužil mši na hranici mezi Mexikem a USA. Vysloužil si tím na Svatopetrském náměstí velký potlesk.

V současnosti jsou přitom hranice a lidé hledající útočiště ve Spojených státech opět pod tlakem, a to kvůli novým opatřením amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kardinál pak dodal, že papež František mnohokrát opakoval: „Stavte mosty, ne zdi.“

Zmínil také mnoho konfliktů, během kterých byl František ve funkci a jeho postoje k nim. „Válka má za následek smrt lidí a ničení domovů, nemocnic a škol. Válka vždy zanechává svět horší, než byl před ní: je to vždy bolestná a tragická porážka pro všechny,“ citoval papeže Battista.

Když kardinál hovořil o potřebě ukončit války, ozýval se taktéž dlouhý potlesk, reportuje stanice BBC.

Vatikán: Na pohřeb dorazilo 200 tisíc lidí

Na Svatopetrské náměstí a jeho přilehlé okolí přišlo na poslední rozloučení s papežem Františkem asi 200 tisíc lidí, oznámil Vatikán.

Nyní probíhá mše vedená kardinálem Giovannim Battistou Re, který vzdal hold „pastoračnímu vedení“ papeže Františka, který si podle něj udržel „svou rozhodnou osobností“.

„Navázal přímý kontakt s jednotlivci a národy, toužil být každému nablízku, s výraznou pozorností k těm, kdo se ocitli v těžkostech, věnoval se zejména těm, kdo jsou na okraji společnosti,“ řekl kardinál. „Byl papežem mezi lidmi, s otevřeným srdcem vůči všem. Byl také papežem pozorným vůči znamením doby a tomu, co Duch svatý v církvi probouzí,“ zní před bazilikou svatého Petra.

Foto: Getty Images

Snímek z pohřbu papeže Františka.

Zelenskyj se před obřadem krátce setkal s Trumpem

Vedle smutečního obřadu došlo i na diplomatické setkání. Americký prezident Donald Trump krátce jednal s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Jednání bylo velmi produktivní, uvedl podle agentury Reuters činitel Bílého domu. Šlo o první osobní setkání od roztržky v Bílém domě.

Oba vedoucí představitelé se v současné době nacházejí na Svatopetrském náměstí, kde se koná bohoslužba. Zelenského vítali lidé při jeho příchodu na pohřeb potleskem, napsala stanice BBC.

Aranžmá před bazilikou svatého Petra

Pohřeb začal mší

Dnešní obřad začal mší, kterou vede kardinál Giovanni Battista Re a která má trvat zhruba hodinu a půl. Podle španělské televize TVE se jí účastní na 220 kardinálů a 750 biskupů a kněžích.

V těchto chvílích se odehrává liturgie slova. Tato část vybízí věřící k naslouchání a rozjímání nad čteními z Bible. Pohřební mše papeže Františka zahrnuje čtení ze Skutků apoštolů, po kterém následuje druhé čtení z listu svatého Pavla Filipanům. Mezi oběma čteními zazní responsoriální žalm, napsala stanice BBC.

Odkaz papeže v komentářích Seznam Zpráv:

František iritoval některé Evropany výzvami k přijímání migrantů. Budoucnost církve viděl spíše mimo evropský kontinent, všímá si zahraniční reportér Martin Novák.

František byl hlasem těch, na které svět zapomíná, domnívá se teolog Tomáš Petráček.

Římská církev nepotřebuje „lepšího papeže“, ale „co nejméně papeže“, tedy co nejmenší rozhodovací roli a co nejmenší mediální kult, píše literární historik a pedagog Martin C. Putna.

Neusiloval o nějaký boj s konzervativci nebo liberály, ale o církev, která naslouchá, míní plzeňský biskup Tomáš Holub.

Začátek pohřbu pohledem ze Svatopetrského náměstí

Na Svatopetrském náměstí už probíhá pohřeb papeže Františka, na který dorazilo více než 140 tisíc lidí. Obřad začal vynesením rakve. Zde je pohled na začátek ceremoniálu od reportéra Seznam Zpráv.

Foto: Jan Novák

Vynášení rakve ve Vatikánu.

Foto: Jan Novák

Lidé na pohřbu papeže.

Obřad začal. Rakev papeže Františka byla přenesena na náměstí

Lidé se mohli s papežem až doposud naposledy rozloučit v bazilice svatého Petra, po přesunu na náměstí začal pohřební obřad.

Svatopetrské náměstí se plní. Na obřad přišlo už 140 tisíc lidí

Na Svatopetrském náměstí, kde za chvíli začne smuteční obřad před pohřbem papeže Františka, je už nejméně 140 tisíc lidí, uvedla podle agentury AFP policie.

Aby se člověk mohl dostat na toto náměstí ve Vatikánu a zúčastnit se pohřbu papeže, který zemřel v pondělí ve věku 88 let, bylo nutné vstávat brzy, být trpělivý a někdy i přenocovat pod širým nebem poblíž náměstí svatého Petra. Reportáž z místa přinesly i Seznam Zprávy.

Dorazili také světoví lídři, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo francouzského lídra Emmanuela Macrona, kteří se ještě naposledy loučili s papežem přímo v bazilice svatého Petra.

Místo posledního odpočinku papeže Františka leží mimo zdi Vatikánu

  • Bazilika Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore) stojí v Římě nedaleko centrálního nádraží Termini.
  • František bude prvním papežem od roku 1903, který bude podle agentury Reuters pochován mimo historické vatikánské zdi. Jde ovšem o jednu ze čtyř papežských bazilik. Nestojí sice na území Vatikánu, ale z hlediska mezinárodního a italského práva má postavení jako ambasády jiných států a spadá tedy pod kontrolu Svatého stolce.
  • Byla postavena v první polovině polovině století, roku 434 ji papež Sixtus III. zasvětil Panně Marii. Částečně se zachovala v původní podobě, i když byla několikrát upravena, například po zemětřesení v roce 1348.
  • V bazilice je už několik papežů pohřbeno, například Klement VIII. nebo svatý Pius V. Svůj hrob tam má i sestra Napoleona Bonaparte Pauline, která se provdala do Itálie, nebo slavný architekt a sochař Gian Lorenzo Bernini.
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Bazilika Santa Maria Maggiore.

Zelenskyj přijel na pohřeb, kvůli ruským útokům ale byla jeho účast nejistá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Říma, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka, informuje dnes agentura AFP. O jeho účasti v pátek panovaly pochybnosti, když novinářům řekl, že si není jist, zda stihne přijet. „Pokud budu mít čas, rozhodně tam budu,“ řekl v pátek podle AFP Zelenskyj novinářům s odkazem na vojenské schůzky. „Nevím, jak dlouho to bude trvat,“ dodal.

Obřadu se zúčastní spolu s první dámou Olenou Zelenskou. Pohřbu se zúčastní pět desítek státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Českou delegaci vede premiér Petr Fiala. Na mši, která začne v 10 hodin na Svatopetrském náměstí, budou také někteří evropští monarchové a zástupci OSN či Evropské unie.

Česká delegace dorazila

Český premiér Petr Fiala s doprovodem dorazil na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, hlásí z místa reportér Seznam Zpráv Jan Novák.

Pro hosty pohřbu platí přísný dresscode

Na poslední rozloučení s papežem se dodržují striktní pravidla pro oblékání. Muži musí mít tmavý oblek s dlouhou černou kravatou a knoflík stejné barvy na levé klopě saka, kde mohou být umístěna pouze vatikánská vyznamenání. Mají povoleno nosit bílé košile.

Ženy mají mít dlouhé černé šaty , ideálně sahající pod kolena, a také rukavice a závoj na hlavě. Jediný šperk, který smějí nosit, je náhrdelník s perlami.

Také veřejnost, která se chtěla v minulých dnech naposledy rozloučit s papežem, musela v bazilice svatého Petra dodržovat pravidla. Muži i ženy si museli zakrýt kolena a nadloktí, nepřípustné jsou také pokrývky hlavy.

K náměstí svatého Petra proudí od rána lidé

Dnes kolem šesté hodiny ranní se otevřely brány, které umožňují vstup k náměstí svatého Petra, kde se bude od 10 hodin konat pohřeb papeže Františka. Na místě bylo už ráno mnoho lidí, kteří se chtějí zúčastnit posledního rozloučení s papežem, uvedla italská stanice Rai.

Očekává se, že na obřad přijde asi 200 tisíc lidí. Pořadatelé a bezpečnostní služba začali kolem šesté ráno pouštět věřící po ulici Via della Conciliazione směrem k náměstí svatého Petra.

Někteří lidé chtěli u Vatikánu přespat, aby si zaručili místo v předních řadách. To však nebylo z bezpečnostních důvodů možné.

Pohřební bohoslužbu povede kardinál Giovanni Battista Re

Jednadevadesátiletý Giovanni Battista Re je na symbolicky důležité akce zvyklý. Po zvolení papeže Františka během konkláve v roce 2013 to byl právě on, kdo se ho zeptal, zda volbu přijímá a jaké vladařské jméno si zvolí. A předloni vedl spolu s Františkem také pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.

Italský kardinál je nicméně i zkušený vatikánský úředník. V římské kurii je od roku 1963 a zastával i několik významných funkcí - a je tak považován za vlivnou postavu papežského státu.

Připomeňte si: Poslední papežský pohřeb přinesl historický unikát

Poslední papežský pohřeb se ve Vatikánu konal 5. ledna 2023, tedy před více než dvěma lety, po silvestrovské smrti Benedikta XVI. Ten už ale tou dobou byl jen emeritním papežem, protože v roce 2013 jako první Svatý otec po několika staletích odstoupil z funkce.

S tím souvisí i historický unikát spojený s Benediktovým pohřbem: Bylo to pravděpodobně poprvé, kdy jeden papež pohřbíval druhého. Zádušní mši za původem německého duchovního totiž vedl i papež František, se kterým se svět loučí dnes. Benediktův pohřeb spolu s ním vedl kardinál Giovanni Battista Re, jenž coby děkan kardinálského kolegia sehraje ústřední roli i dnes.

Kromě pohřbu z roku 2023 existuje v dějinách asi jenom jeden další případ, kdy byla úřadující hlava katolické církve přítomná poslednímu rozloučení se svým předchůdcem. Šlo však o dodatečný pohřeb ostatků papeže, který zemřel ve vyhnanství.

Šlo o papeže Pia VI., kterého v roce 1798 zajala francouzská republikánská armáda. Z Říma ho pak eskortovali přes různá italská města do francouzského Valence, kde Pius VI. nakonec v srpnu 1799 zemřel jako zajatec. Po několikaměsíčních tahanicích mezi Paříží a Vatikánem byl Pius VI. v tomto francouzském městě také pohřben, ovšem bez křesťanského obřadu.

Až později Francouzi ustoupili a dovolili, aby bylo papežovo tělo exhumováno a převezeno do Říma. Tam se 19. února 1802 uskutečnil řádný katolický pohřeb za přítomnosti úřadujícího papeže Pia VII.

Na poslední rozloučení s papežem přijedou politici z celého světa

Na smutečním obřadu se čeká účast mnoha politických a náboženských osobností, členů královské rodiny i celebrit. Kromě toho pozvánku obdrželo všech 252 kardinálů, vysokých církevních představitelů jmenovaných papežem, z celého světa.

Dorazit by měl například americký prezident Donald Trump nebo jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Do Vatikánu zavítá také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naopak ruský diktátor Vladimir Putin se obřadu nezúčastní.

Z Velké Británie přijedou korunní princ William a premiér Keir Starmer, z Německa spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier i kancléř Olaf Scholz. Česko pak bude zastupovat premiér Petr Fiala nebo kardinál Dominik Duka.

Foto: Šimon

Jaký je zasedací pořádek na pohřbu papeže.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy