Článek
Plyn do moldavského separatistického regionu Podněstří bude dodávat maďarská firma. Oznámil to v pondělí vůdce regionu Vadim Krasnoselskij. Dodávky plynu jsou možné díky ruskému úvěru a funkční podpoře, napsal Krasnoselskij na platformě Telegram.
Dle Moldavska Podněstří kvůli nátlaku Ruska odmítlo nabídku Evropské unie na financování plynu. „Rusko jim neumožňuje přijmout pomoc kvůli obavám, že by ztratilo kontrolu nad regionem,“ uvedl na facebooku moldavský premiér Dorin Recean.
Dodal, že hlavním důvodem odmítnutí nabídky od EU se stala podmínka, že by se musely postupně zvyšovat ceny energií pro spotřebitele. Dodávky by dle něj na základě nového plánu mohly začít 13. února.
Podněstří se táhne podél moldavských hranic s Ukrajinou. Od 1. ledna, kdy byl zastaven tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, jsou obyvatelé regionu bez tepla a elektřiny. Na začátku února byly dodávky obnoveny díky grantu od EU v objemu 30 milionů eur (téměř 753 milionů Kč), jenž byl prodloužen do 10. února.
EU nabídla Podněstří další energii v hodnotě 60 milionů eur pod podmínkou, že vláda regionu podnikne kroky v oblasti „základních svobod a lidských práv“. Orgány regionu se k této nabídce nevyjádřily. Podmínky EU pro prodloužení dodávek plynu zahrnují také zvýšení cen účtovaných za silně dotovanou elektřinu, vodu a teplo, dodal moldavský premiér.
Podněstří se v krátké válce na začátku 90. let vymanilo z moldavské kontroly. Chová se jako samostatný stát, ale právně zůstává součástí Moldavska. Kvůli své izolaci je ekonomicky i politicky silně závislé na Rusku. Po desetiletí těžilo z levného ruského plynu, který využívalo k vytápění a výrobě elektřiny prodávané do zbytku Moldavska.
Rusko viní z energetické krize v Podněstří Moldavsko a Ukrajinu. Moldavsko zase viní Moskvu. Dodávky do Podněstří skončily 1. ledna, protože vypršela dohoda s Ukrajinou o přepravě ruského plynu přes ukrajinské území, kterou Kyjev odmítl obnovit.
Moldavsko navíc obviňuje ruskou plynárenskou firmu Gazprom, že porušuje dlouhodobou smlouvu tím, že odmítá posílat plyn alternativními trasami. Gazprom ale tvrdí, že pozastavil vývoz kvůli nezaplacenému moldavskému dluhu 709 milionů USD (17,2 miliardy Kč), jenž však Kišiněv neuznává, uvedla agentura Reuters.
Dějiny Podněstří
Východní břeh Dněstru prožil složitou historii a tamní Rusové měli k obavám ze vzniku samostatné Moldavské republiky důvod. Je to podobný model jako na Ukrajině: Ruskojazyčná menšina se obává nacionalismu většiny.