Článek
Členské státy Evropské unie spolu s Norskem a Švýcarskem zaznamenaly v listopadu loňského roku 71 400 žádostí o azyl, uvedla ve zprávě Agentura Evropské unie pro azyl (EUAA). Žadatelem o azyl se rozumí člověk, který o sobě tvrdí, že je uprchlík, a žádá mezinárodní ochranu před pronásledováním nebo nebezpečím vážné újmy v zemi původu. Je to druhé nejvyšší číslo za jeden měsíc od roku 2016, kdy v Evropě došlo k největší uprchlické krizi.
Listopadová čísla jsou téměř totožná s těmi z loňského září. Ta však byla mimořádná, jelikož zahrnovala mnoho žádostí spojených s evakuací z Kábulu poté, kdy moc v Afghánistánu převzalo hnutí Tálibán. Dle zprávy mohou tato čísla ukazovat na vzestupný trend v počtu žádostí o azyl do Evropy, který lze pozorovat již od května roku 2021 s výjimkou října, kdy bylo celkově zaznamenáno asi o šest tisíc žádostí méně než v září a listopadu.
Narůst je zapříčiněn zvyšujícím se počtem žádostí především z několika zemí, které jsou zasaženy válkou či jinou humanitární krizí. Největší skupinou žadatelů zůstávají občané Afghánistánu, kteří v průběhu listopadu podali kolem 13 tisíc žádostí o azyl (druhé nejvyšší číslo za jeden měsíc od září roku 2016), druhou nejpočetnější skupinou žadatelů byli Syřané s 11 500 žádostmi (nejvyšší číslo od roku 2016).
Listopadový nárůst však odráží také zvyšující se počet žádostí z dalších zemí. Iráčané, kteří jsou třetí nepočetnější skupinou žadatelů, podali v listopadu 4300 žádostí, což je nejvíce od listopadu roku 2017.
Zvýšený počet žádostí byl v listopadu zaznamenán také v případě občanů Pákistánu (2800 žádostí), Venezuely (3300) a Kolumbie (2500). Nárůst počtu žádostí o azyl do evropských zemí od občanů těchto států byl pozorován více méně nepřetržitě od května 2021.
In November 2021, 71,400 applications for international protection were lodged in the EU+, and unaccompanied minors represented 5% of all applicants.
— EU Agency for Asylum - EUAA (@EUAsylumAgency) January 28, 2022
Read our @EUAsylumAgency Latest Asylum Trends ℹ️ to find out more at ➡️ https://t.co/mmrBM8XnlI pic.twitter.com/F7JHJ6dwy9
V případě Turecka, jehož občané s počtem 2571 žádostí tvoří šestou největší skupinu žadatelů, pozorujeme skokový nárůst během posledních pěti let. Počet žádostí Turků o evropský azyl se mezi lety 2015 a 2021 zvýšil dokonce o 506 %, píše web Ahval News.
Mezi uprchlíky přibývá dětí
V posledních měsících také EUAA zaznamenala nezvykle vysoký počet žádostí od tzv. dětí bez doprovodu. Dle definice Výboru pro práva dítěte se jedná o dítě či nezletilého, který byl odloučen od obou rodičů a dalších příbuzných a nepečuje o něj dospělá osoba, která je za to podle zákona nebo zvyklostí odpovědná. Tito nezletilí podali v říjnu 3300 žádostí o azyl (nejvíce od roku 2015) a v listopadu jen o stovku méně. Nejvíce jich přišlo z Afghánistánu, asi 1600 v říjnu a 1500 v listopadu, tedy bezmála polovina z celkového počtu.
Na druhou stranu v případě několika zemí byl v posledních měsících roku 2021 zaznamenám pokles v počtu žádostí o evropský azyl. Jde například o občany Maroka, Albánie nebo Severní Makedonie.
Míra uznání, která uvádí poměr schválených žádostí k jejich celkovému počtu, byla v listopadu asi 40 %. Dle zprávy se jednalo o nejvyšší hodnotu za posledních 19 měsíců (vyjma září 2021). Téměř ve třech čtvrtinách uznaných žádostí byl udělen status uprchlíka, zatímco zbytku byla poskytnuta tzv. doplňková ochrana. Toto nezvykle vysoké procento zapříčinily zejména žádosti z Afghánistánu, kde byl udělen status uprchlíka až v devíti z deseti případů.