Článek
„Zprávy nejsou dobré. Salman pravděpodobně přijde o oko; má přerušené nervy v paži a má probodnutá a poškozená játra,“ informoval Andrew Wylie, literární agent zastupující Rushdieho, britského spisovatele indického původu.
Autor byl v pátek napaden nožem při vystoupení v americkém státě New York a ještě tentýž den podstoupil operaci. Policie podezřelého zadržela a úřady ho později identifikovaly jako čtyřiadvacetiletého Hadiho Matara.
Podle AP útok přišel v momentě, kdy se spisovatel začal představovat publiku. Krátce poté Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze.
Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.
Muž, který zaútočil na Rushdieho, se narodil v USA libanonským emigrantům
Čtyřiadvacetiletý muž, který v pátek ve státě New York pobodal spisovatele Salmana Rushdieho, se narodil ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, píše agentura AP.
Policie podezřelého po incidentu identifikovala jako 24letého Hadiho Matara z Fairview ve státě New Jersey. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution ve městě Chautauqua, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.
Matar se narodil libanonským rodičům, kteří emigrovali z jiholibanonské pohraniční obce Járún, řekl agentuře AP starosta Alí Tihfí. Motiv útoku zatím nebyl objasněn.
Matar se narodil deset let poté, co Rushdiemu vyšel román Satanské verše, kvůli kterému tehdejší íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Rúholláh Chomejní vyzval muslimy, aby Rushdieho zabili za rouhačství. Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka Mohameda.
Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a Proroka, a na jeho hlavu byla dokonce vypsána odměna. Tu v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).
Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.
Útok po 33 letech pronásledování
Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem. V muslimských městech se však konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.
Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.
Článek jsme aktualizovali o profil útočníka.