Hlavní obsah

Pobaltské státy se napojily na energetickou síť EU

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Odstřižení od sítě, kterou vybudoval Sovětský svaz v 50. letech minulého století, se plánovalo mnoho let. Ilustrační fotografie.

Pobaltské země odpojily své energetické systémy od Ruska a připojily se k evropské síti. Podle lotyšského prezidenta je změna dalším důležitým krokem ke zvýšení nezávislosti země vůči Rusku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Lotyšsko, Estonsko a Litva jsou od neděle součástí elektrické sítě Evropské unie, uvedl v neděli lotyšský prezident Edgars Rinkévičs. Stalo se tak poté, co se energetické systémy v Pobaltí po sobotním odpojení od Ruska a Běloruska úspěšně synchronizovaly se sítí EU. To potvrdil i litevský prezident Gitanas Nauséda.

Přerušení elektrických vazeb na Rusko, které trvalo desítky let, má geopolitický a symbolický význam. Práce na přechodu na evropské sítě se urychlily, když Rusko v únoru 2022 vojensky napadlo Ukrajinu. O kroku se diskutovalo už od ruské anexe poloostrova Krym v roce 2014.

„Dokázali jsme to!“ napsal na sociální síti X prezident Rinkévičs. „Lotyšsko, Estonsko a Litva jsou nyní součástí evropské přenosové soustavy. Je to další důležitý krok ke zvýšení naší nezávislosti. Děkujeme všem, kteří tvrdě pracovali na uskutečnění tohoto dne!“ dodal.

„Před několika okamžiky jsem obdržel skvělé zprávy. Synchronizace elektrického systému pobaltských států s kontinentální Evropou byla úspěšně dokončena,“ řekl novinářům ve Vilniusu prezident Nauséda, kterého citovala agentura AFP.

Proces začal v soboru:

Pobaltí se v sobotu odpojilo od sítě, kterou vybudoval Sovětský svaz v 50. letech minulého století. Úplné odstřižení od sítě někdejšího imperiálního vládce se plánovalo mnoho let a bylo navrženo tak, aby se tři pobaltské země úžeji integrovaly do EU a posílila se energetická bezpečnost regionu, poznamenala agentura Reuters.

Na východě Lotyšska se po přeříznutí drátů vedoucích do přibližně 100 metrů vzdáleného Ruska rozdávaly kousky kabelu jako suvenýry na pamětihodnou událost.

Šéfka unijní diplomacie, Estonka Kaja Kallasová přechod od ruské k unijní síti nazvala „vítězstvím svobody a evropské jednoty“.

Sabotáže v Baltském moři

Státy u Baltského moře jsou podle Reuters ve stavu nejvyšší pohotovosti po případech poškození elektrického vedení, telekomunikačních kabelů a plynovodů mezi Pobaltím a Švédskem či Finskem. Předpokládá se, že všechny incidenty po ruské invazi na Ukrajinu způsobily lodě, které táhly kotvy po mořském dně. Rusko jakoukoliv účast popřelo.

Poškození kabelů v Baltském moři vypadá, jako kdyby se odehrálo podle jednoho vzoru, upozornila v neděli ve Vilniusu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Nemůžeme to ignorovat!“ citovala ji agentura Reuters.

Polsko a Pobaltí nasadily prostředky námořnictva, elitní policejní jednotky a vrtulníky poté, co bylo v prosinci poškozeno podmořské energetické spojení z Finska do Estonska, zatímco litevská armáda zahájila cvičení na ochranu pozemního spojení s Polskem.

Analytici tvrdí, že větší poškození by mohlo zvýšit ceny elektřiny v Pobaltí na úroveň, jaká nebyla zaznamenána od invaze na Ukrajinu, kdy ceny energií prudce vzrostly. Reuters připomněl, že všechny tři pobaltské země, které opět získaly nezávislost po rozpadu Sovětského svazu, jsou zastánci Ukrajiny. Ruskou elektřinu přestaly kupovat po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022, nadále však spoléhaly na ruskou rozvodnou síť při kontrole frekvencí a stabilizaci sítí, aby se předešlo výpadkům.

Doporučované