Článek
Kolumbijská univerzita v New Yorku má na kampusu novou pořádkovou hlídku, která má pravomoc zatýkat a používat sílu. Třicet šest členů hlídky, které na žádost univerzity jmenovalo Newyorské policejní oddělení (NYP), podléhá příkazům policejního komisaře města. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí univerzity.
Vedení Kolumbijské univerzity se loni obrátilo na městského policejního komisaře s žádostí o přidělení pořádkových policistů poté, co dvakrát přivolalo newyorskou policii, aby zatkla propalestinské studenty. Ti loni na jaře na trávníku kampusu zřídili stanový tábor, který univerzita neschválila, a zabarikádovali se v jedné z univerzitních budov.
Zatýkaní i použití fyzické síly
Mluvčí Kolumbijské univerzity Samantha Slaterová uvedla, že noví pořádkoví policisté prošli přijímacím procesem u NYPD podle zákona o pořádkových policistech. Ten umožňuje jednotlivcům a společnostem požádat komisaře newyorské policie o jmenování svých zaměstnanců do funkce speciálních hlídek.
V případě jmenování získávají tito pořádkoví policisté stejné pravomoci k zatýkání a používání fyzické síly jako běžní newyorští policisté, jejich zaměstnavatelem je však Kolumbijská univerzita. Ta podle městských zákonů rovněž hradí jejich výcvik a platy.
V případě, že pořádková hlídka někoho zatkne, musí ho přivést na místní stanici NYPD. Státní zákon povoluje policistům použít „fyzickou sílu a smrtící fyzickou sílu při zatýkání nebo k zabránění útěku“, píše Reuters.
Mluvčí newyorské policie podle agentury uvedl, že hlídka bude neozbrojená, ale na další otázky odmítl odpovědět. Podle Kolumbijské univerzity museli noví pořádkoví policisté absolvovat 162 hodin státem certifikovaného výcviku a složit přísahu před policejním komisařem. To jim dává pravomoc hlídkovat v budovách vlastněných Kolumbijskou univerzitou a na jejích oplocených prostranstvích a trávnících, což běžní policisté NYPD zpravidla dělat nemohou.
Demonstrace proti Izraeli
Kolumbijská univerzita byla loni hlavním místem protestů proti ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy. Propalestinští demonstranti požadovali ukončení americké podpory poskytované Izraeli a argumentovali množstvím palestinských civilních obětí a humanitární krizí v Pásmu Gazy způsobené izraelskými údery.
Americká vláda v březnu zrušila granty a kontrakty s Kolumbijskou univerzitou v hodnotě 400 milionů dolarů (9,2 miliardy Kč) a pohrozila, že jí neposkytne další miliardy dolarů. V souvislosti s loňskými protesty studentů proti válce v Pásmu Gazy univerzitu obvinila, že nedělá dost pro boj proti antisemitismu a pro zajištění bezpečnosti svých studentů. Univerzita následně přistoupila na významné změny požadované administrativou, aby si zajistila další financování z federálních zdrojů.