Článek
Antony Blinken je prvním americkým ministrem zahraničí, který se sešel s čínským prezidentem od roku 2018.
Po společné schůzce v Pekingu oznámil, že se Spojené státy a Čína se shodly na nutnosti stabilizace vzájemných vztahů.
Blinken při rozhovoru vyjádřil znepokojení Washingtonu ohledně situace v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kde je Čína obviňována z porušování lidských práv. „USA jsou rovněž znepokojeny ‚provokativními‘ akcemi Číny v Tchajwanském průlivu,“ řekl.
Si Ťin-pching podle agentury Reuters prohlásil, že během návštěvy šéfa americké diplomacie bylo dosaženo pokroku ve vztazích obou zemí.
„V některých konkrétních bodech jsme našli společnou řeč. To je velmi dobré,“ ocenil Si.
Vyjádřil přitom naději, že schůzka pozitivně přispěje ke stabilizaci vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.
Blinken uvedl, že Spojené státy se nesnaží potlačovat hospodářský rozvoj Číny, budou ale pokračovat v krocích, které chrání americké národní zájmy. Řekl také, že Washington je připraven spolupracovat s Pekingem v oblastech, kde mají obě země společné cíle, jako je například veřejné zdraví či potravinová bezpečnost. Je také odhodlán pracovat na zvýšení počtu přímých letů mezi USA a Čínou.
Za klíčové označil Blinken, aby Spojené státy a Čína vedly obranné rozhovory. V této otázce se ale podle něj zatím pokročit nepodařilo.
Šéf americké diplomacie dále ocenil konstruktivní roli, kterou Čína podle něj hraje ve snaze o dosažení míru na Ukrajině, jež čelí ruské invazi. Blinken přitom uvedl, že se mu dostalo ujištění Číny, že nebude Rusku poskytovat zbraně.
Analýza
Čína se snaží o svůj dlouho avizovaný mírový dialog mezi Ruskem a Ukrajinou. Její cesta mírového prostředníka ovšem není tak jednoduchá a skvrny na pověsti jí dělá už jen její dosavadní „proruská neutralita“.
V otázce Tchaj-wanu Blinken potvrdil, že Spojené státy respektují politiku jedné Číny. Neuznávají tedy Tchaj-wan jako samostatný stát, i když s ním udržují blízké kontakty. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Blinken při setkání se Siem vyjádřil znepokojení USA a dalších zemí světa ohledně „provokativních“ akcí Číny v Tchajwanském průlivu.
Šéf americké diplomacie rovněž při setkání s čínským prezidentem zmínil případy „neoprávněně zadržovaných amerických občanů“ v Číně a vyzval Peking, aby vyvíjel tlak na Severní Koreu s cílem zabránit jejím nebezpečným akcím.
Schůzka obou představitelů, která dlouho nebyla potvrzená, byla vnímána jako klíč k úspěchu Blinkenovy dvoudenní návštěvy Číny. Podle Reuters by mohla pomoci k uspořádání summitu mezi šéfem Bílého domu Joem Bidenem a Siem později v letošním roce.
Blinken v neděli a pondělí jednal v Pekingu také se svým protějškem Čchin Kangem a s Čchinovým předchůdcem Wang Iem, který nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci ve vládnoucí čínské komunistické straně.