Hlavní obsah

Po čtyřech letech na veřejnosti. Útoky na Izrael jsou zákonné, řekl vůdce Íránu

Foto: khamenei.ir

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Na páteční modlitbu do velké mešity v Teheránu přišly desítky tisíc lidí. Shromáždily se zde kvůli projevu íránského vůdce Chameneího. Ten v projevu mimo jiné prohlásil, že Írán v případě potřeby na Izrael zaútočí znovu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí označil íránské raketové údery na Izrael za „správné, logické a zákonné“. V pátek to řekl obrovskému davu, který se shromáždil, aby si vyslechl jeho modlitbu v Teheránu. Tu vedl poprvé po pěti letech, píše BBC.

Útok Íránu Chameneí označil za „minimální trest“ za to, co pojmenoval jako „ohromující zločiny“ Izraele. Jeho projev přišel tři dny poté, co Írán vypálil na Izrael téměř 200 raket. To duchovní vůdce označil jako odvetu za vraždu vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha zabitého před týdnem v Bejrútu izraelskou armádou.

Chameneí, hovořící persky, pronesl část svého projevu v arabštině, aby oslovil palestinské a libanonské příznivce.

Během kázání pochválil zesnulého Nasralláha a vyjádřil podporu Hamásu a Hizballáhu, které podle něj poskytují „životně důležité služby celému regionu a celému islámskému světu“. Zároveň dodal, že ozbrojené skupiny napojené na Írán ve svém konfliktu s Izraelem neustoupí. Írán je hlavním podporovatelem Hizballáhu a Hamásu, ale i dalších ozbrojených skupin po celém Blízkém východě. V posledních týdnech ale bylo při izraelských úderech nebo domnělých izraelských atentátech zabito několik vysokých představitelů skupin podporovaných Íránem.

Vystoupení nejvyššího vůdce před desetitisícovým davem v Teheránu je známkou vážnosti okamžiku pro íránský režim, který čelí rozsáhlé společenské nespokojenosti. Chameneí má v Íránu nejvyšší moc, ale sám vede páteční modlitby jen velmi zřídka. Naposledy tak učinil v roce 2020 poté, co USA zabily nejvyššího íránského vojenského velitele Kásema Sólejmáního. Předtím to bylo v roce 2012.

Veřejný projev Chameneího lze podle BBC chápat jako pokus ukázat sílu a obnovit důvěryhodnost Íránu jako vůdce „osy odporu“, tedy podporovatele ozbrojených skupin. Vystoupení mělo rovněž ukázat, že se Chameneí po Nasralláhově zavraždění neskrývá. V médiích se totiž v reakci na izraelský zásah objevily zprávy, že byl íránský vůdce převezen na bezpečné místo.

Chameneí rovněž sdělil, že Írán podnikne odvetné kroky, pokud Izrael podle očekávání zahájí reakci na úterní raketový útok. „Pokud by to bylo nutné, v budoucnu to uděláme znovu,“ řekl Chameneí svým příznivcům.

Doporučované