Článek
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pondělí vykazuje silný růst a dopoledne se dostala vysoko nad 47 eur (1184 korun) za megawatthodinu (MWh). Děje se tak po zprávách o pokusech zaútočit na ruské plynovody a po dřívějším oznámení nových amerických sankcí proti ruskému energetickému sektoru, uvedla agentura Reuters.
Krátce po poledni cena plynu s dodáním v únoru vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku růst o 5,4 procenta nad 47,42 eura za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. Na začátku ledna se cena dostala k 50 eurům a byla nejvyšší za více než rok.
Ukrajinské bezpilotní stroje byly sestřeleny a stanice pracuje normálně, uvedli Rusové. TurkStreamem proudí ruský plyn do Turecka a dál do jižní Evropy. Invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 vyvolala v Evropě energetickou krizi, která na kontinentu způsobila skokový růst cen plynu a promítla se i do růstu cen zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě.
Evropa kvůli zastavení toku ruského plynu přes Ukrajinu od začátku letošního roku musí nahradit dodávky zhruba pěti procent plynu, a více tak nyní bude muset spoléhat na zásobníky, jejichž úroveň je už pod průměrem pro toto roční období. Kyjev odmítl prodloužit tranzitní smlouvu s ruskou společností Gazprom, a transport ruského plynu přes své území tak Ukrajina od ledna znemožnila.
Zásobníky plynu v EU byly k nedělnímu ránu v průměru naplněny zhruba na 66 procent, ukazují data společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE). V případě České republiky byly zásobníky naplněny zhruba ze 61 procent.