Článek
Zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa prý zaujal během svého víkendového pořadu na pravicové konzervativní televizi Fox News.
Pete Hegseth, válečný veterán, spisovatel a televizní uvaděč během programu s oblibou kritizuje Pentagon, NATO, demokratické politiky, umělce či vědce. A v éteru neúnavně chválí Trumpa a jeho politiku „America first“ (Amerika na prvním místě).
Hegseth je také autorem knihy War On Warriors (Válka proti bojovníkům), kterou Trump několikrát v minulosti vyzdvihl za to, že výstižně popisuje „levicovou zradu amerických bojovníků“.
Hegseth má teď šanci stát se novým ministrem obrany USA v rodící se administrativě Donalda Trumpa. „S Petem v čele mají nepřátelé Ameriky na paměti, že naše armáda bude opět skvělá a nikdy neustoupí,“ prohlásil Trump, když nominaci na tento prestižní post odtajnil. Kandidáta označil za tvrdého a chytrého muže.
Zocelit armádu zákazem bojujících žen
Pokud Hegsetha schválí Senát, horní komora amerického Kongresu, kde teď budou mít republikáni pohodlnou většinu, dostal by tento „televizák“ na starost resort, který ročně pracuje s rozpočtem 800 miliard dolarů a kde slouží přes dva miliony vojáků, gardistů a záložáků.
A z těch chce 44letý Hegseth udělat daleko tvrdší a smrtonosnější celek. Má představu, že toho docílí jedině tím, že vymýtí z armády USA takzvanou kulturu „woke“, což je označení těch, kteří hlásají rasovou a sociální rovnost. Tento veterán z válek v Afghánistánu a Iráku tímto svým přístupem zcela odpovídá představám Donalda Trumpa.
Kdo je Pete Hegseth (44 let)
Na svých webových stránkách se označuje za manžela, otce, vlastence a křesťana. Žije se svou ženou Jenny v Tennessee, mají spolu sedm dětí, které „vyrůstají v lásce k Bohu a své zemi“.
Vystudoval prestižní univerzity Princeton a Harvard. Do svého životopisu ale vepsal, že této škole vrátil svůj diplom. Hegseth se nechal slyšet, že studium na Harvardu byla ztracená léta, kritizoval, že ho tam učili o „nesmyslech“, jakým byla větší role vlády a klimatická změna.
Globální oteplování tento nový Trumpův šéf Pentagonu označuje za „levicové náboženství“ a vědecké studie, které varují před katastrofálními dopady klimatické změny za „lži“.
Za svou službu v Afghánistánu a Iráku si vysloužil dvě bronzové medaile, které se udělují za statečnost na bojišti.
Od roku 2014 pracuje pro pravicovou televizi Fox News, kde má dnes svůj víkendový pořad.
Podle nově zvoleného prezidenta dnes v Pentagonu slouží příliš mnoho liberálních generálů, kterých se chce republikán zbavit, alespoň to sliboval během prezidentské kampaně.
V žaludku mu leží muži, jakým je například generál ve výslužbě Mark Milley, který nedávno v knize slavného novináře listu the Washington Post Boba Woodwarda o Trumpovi řekl, že je „fašista do morku kostí“.
Agentura Reuters k tomu píše, že Hegseth by mohl být tím ministrem, který se takové „čistky“ ujme. Odkazuje na jeho vlastní dřívější výroky.
„Příští prezident Spojených států musí radikálně změnit vedení Pentagonu, abychom byli připraveni bránit náš národ a porazit naše nepřátele. Spousta lidí musí být propuštěna,“ napsal Hegseth ve své knize.
Může se tak dostat hned zpočátku svého úřadování do kolize například s černošským generálem Charlesem Q. Brownem, který dnes zastává funkci náčelníka generálního štábu.
Opět se totiž stačí podívat do Hegsethovy knihy, kde o generálovi a jeho kariérním postupu píše následující: „Bylo to kvůli jeho barvě pleti? Nebo jeho schopnosti? To se nikdy nedozvíme, ale vždy o tom pochybujeme – což se na první pohled zdá být vůči CQ (iniciály křestních jmen generála, pozn. red.) nespravedlivé. Ale vzhledem k tomu, že si z rasové karty udělal jednu ze svých výsad, na tom vlastně ani moc nezáleží.“
V posledních deseti, dvanácti patnácti letech Pentagon zkouší simulace války s Čínou. Vykazuje přitom dokonalou statistiku. Vždy prohraje.
Podle něj se totiž americká armáda musí „zocelit“, k čemuž by vedle propuštění příliš měkkých generálů měl přispět i zákaz nasazování žen na bojiště. „Všechno, co se týká společné služby mužů a žen, komplikuje situaci a komplikace v boji znamenají větší ztráty,“ řekl před týdnem v podcastu konzervativního veterána Shawna Ryana.
Připravit se na nepřátelskou Čínu
Podle něj jedině takto efektivnější a údernější armáda dokáže čelit hrozbě ze strany Číny, o níž se v podcastu hlavně rozhovořil. „Čína buduje armádu, která je speciálně zaměřená na to, aby porazila Spojené státy,“ prohlásil.
Konkrétně zmínil čínské hypersonické střely, které by podle něj mohly „do dvaceti minut“ zničit deset bojových lodí, které mají USA v současnosti v rámci své obrovské flotily strategicky umístěné ve většině světových moří. Hegseth k tomu zmínil čínské záměry zmocnit se Tchaj-wanu a mít pod kontrolou tamní výrobu a distribuci mikročipů.
„Mají (Číňané) komplexní dlouhodobou perspektivu nejen regionální, ale i globální nadvlády,“ pokračoval s tím, že Amerika musí „vystrčit svou hlavu ze zadnice“.
Trump a jeho ministři obrany
Donald Trump během svého prvního prezidentství mezi lety 2016–2020 na post ministra obrany USA jmenoval nejprve generála Jamese Mattise a následně Marka Espera. S oběma muži měl Trump napjaté vztahy.
Mattis nakonec rezignoval s tím, že měl s prezidentem odlišné názory ohledně rozdílů mezi spojenci a nepřáteli USA. Esper odešel poté, co Trumpa kritizoval za použití vojáků v aktivní službě při potírání protestů za rasovou rovnost, které vypukly po brutální vraždě George Floyda v rukou policisty.
Ve svých poznámkách o národní a světové bezpečnosti se rovněž pouští do ostré kritiky Severoatlantické aliance. „Proč by měla Amerika, evropské ‚číslo tísňového volání‘ za poslední století, poslouchat samolibé a impotentní národy, které nás žádají, abychom ctili zastaralé a jednostranné obranné dohody, které už nedodržují?“ prohlásil Hegseth.
Jeho kolegové ze stanice Fox News ho často vyzdvihují právě za tuto přímočarou rétoriku, stejně jako za patriotismus a pevné konzervativní hodnoty. Hegseth má ale v dnešní Americe také řadu vášnivých kritiků, podle nichž nemá na funkci ministra obrany dostatečné zkušenosti a znalosti.
„Hegseth je bezpochyby tím nejméně kvalifikovaným kandidátem na ministra obrany v americké historii. A s tou největší politickou agendou. Připoutej se, Ameriko,“ napsal na X například Paul Rieckhoff, zakladatel organizace Nezávislí veteráni Ameriky.
Někteří odpůrci jdou ještě dál a obávají se, že by armáda pod vedením Hegsetha mohla zakročit i proti Američanům, kteří jsou v opozici vůči Trumpovi a jeho hnutí MAGA (Make America Great Again).
Výsadek v Portlandu
Tuto obavu například na stanici CNN vyslovil někdejší Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Tento konzervativec z éry George W. Bushe sice vyzdvihl brilantní vojenskou kariéru Peta Hegsetha, zdůraznil ale, že svůj pravý charakter ukáže až ve chvíli, kdy mu Trump přikáže, aby „poslal výsadek do (liberálního) Portlandu“.
Bolton narážel na Trumpův nedávný výrok, že v USA existuje vnitřní nepřítel, proti němuž by jako prezident zasáhl třeba i s pomocí armády.
„Dejme Petovi šanci, ale tím opravdovým testem pro něj bude, až Trump nařídí armádě provést nějaké nelegální, nemorální a protiústavní věci,“ dodal Bolton.
Hegseth uvedl, že on sám z armády odešel v roce 2021 poté, co byl prý pro své politické a náboženské názory odsunut na vedlejší kolej. Ve výše uvedené knize napsal, že s touto armádou stejně nechtěl mít nic společného. Teď se do ní vrací jako její šéf.