Článek
Proti kroku se vyslovilo 76 zákonodárců, pro jich hlasovalo 46. V peruánské metropoli se mezitím podle agentury Reuters konaly demonstrace na podporu hlavy státu i proti ní.
Castillo čelí mimo jiné aféře v případu sporných povýšení v armádě. Dva bývalí armádní velitelé uvedli, že lidé blízcí prezidentovi na ně tlačili, aby povýšili vybrané důstojníky. Opozice rovněž tvrdí, že také čerpal nelegální prostředky na předvolební kampaň. K odstranění prezidenta z funkce bylo zapotřebí alespoň 87 hlasů ze 130 členů parlamentu.
Castillo je politickým nováčkem a v předvolební kampani vsadil na sociální témata a kritiku korupce. Jen o několik málo desítek tisíc hlasů zvítězil nad pravicovou kandidátkou Keiko Fujimoriovou. Po červencovém vstupu do úřadu ale začala jeho popularita rychle klesat. Voliči mu vyčítají časté změny ve vládě a politickou neobratnost.
V jednu chvíli uvažovala o podpoře impeachmentu Castillova vlastní strana, marxistická Peru Libre. V pondělí se však za něj postavila a pokus o sesazení prezidenta označila za pravicový puč.