Článek
Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál, zvýšila vojenský tlak proti Tchaj-wanu a posílila vztahy s Ruskem, vyplývá ze středeční zprávy Pentagonu. Informaci přinesla agentura AP. Dokument se zaměřuje na vývoj v oblastech, které by byly klíčové v případě konfliktu mezi Čínou a Spojenými Státy.
Podle analytiků Pentagonu Peking pracuje na rozmanitějších a technologicky sofistikovanějších jaderných systémech. Podle zprávy měla Čína v květnu 600 funkčních jaderných hlavic, USA očekávají, že do roku 2030 jich bude nejméně 1000.
Kromě stálého růstu počtu jaderných hlavic země zlepšuje své systémy pro zaměřování. Peking tak bude schopen útočit na více typů cílů a způsobovat rozsáhlejší škody. USA na Čínu dlouhodobě naléhají, aby byla ohledně svého jaderného programu transparentnější.
Zpráva dále uvádí, že Čína pokračuje v podpoře Ruska. Zemi, která vede agresivní dobyvačnou válku proti Ukrajině, dodává zboží důležité jak pro vojenský průmysl, tak pro civilní užití.
Pentagon v dokumentu také poukazuje na přetrvávající zvýšenou vojenskou přítomnost v okolí Tchaj-wanu. Uvádí, že se v regionu stále více pohybuje čínské námořnictvo, dochází také k opakovanému vstupování letounů do tchajwanského vzdušného prostoru a k velkým vojenských cvičením v okolí ostrova.
Spojené státy jsou zavázány Tchaj-wanu pomáhat při obraně a dodávat mu zbraně a technologie k odvrácení případné invaze. Právě Tchaj-wan byl po desetiletí hlavním zdrojem napětí mezi Čínou a USA. Ostrov je všeobecně považován za pravděpodobný spouštěč možného konfliktu mezi těmito mocnostmi.