Článek
„Rodina Pelosiových je vděčná za krásný příliv lásky, podpory a modliteb z celého světa,“ stojí ve čtvrtečním vyjádření Nancy Pelosiové. „Paul je vděčný operátorovi tísňové linky, záchranářům, traumatologickému týmu, personálu JIP i celému zdravotnickému personálu nemocnice za vynikající a soucitnou léčbu, která mu zachránila život po násilném útoku v našem domě.“
Z nemocnice Zuckerberg San Francisco General Hospital byl Paul Pelosi sice propuštěn, nadále však zůstává v péči lékařů, kteří budou pokračovat v rozjetém procesu jeho zotavování a rekonvalescence.
V nemocnici ještě minulý pátek, v den útoku, totiž podstoupil operaci kvůli fraktuře lebky a vážným zraněním v oblasti rukou.
Sanfranciská policie uvedla, že napadený stihl zavolat na tísňovou linku, neoznámil ale přímo, co se v domě děje. Na základě toho, co dispečerka slyšela, však na místo zamířili policisté.
Po příjezdu našli dospělého muže, který útočil na Pelosiho a přetahoval se s ním o kladivo. Než policisté útočníka zpacifikovali, způsobil staršímu muži vážná zranění.
Pelosi, který byl po útoku nejprve v bezvědomí, později policii řekl, že spal, když se do jeho ložnice ve druhém patře vplížil cizí muž ozbrojený kladivem. Útočník ho probudil a požadoval, aby zavolal svou manželkou.
„Kde je Nancy?“ křičel údajně muž během konfrontace s Pelosim.
Útočník, jenž Pelosiho napadl, byl později identifikován jako dvaačtyřicetiletý David DePape, který již byl v souvislosti s útokem obviněn z celé řady trestných činů včetně napadení, pokusu o vraždu a pokusu o únos. V úterý při svém prvním vystoupení před soudem však veškerou vinu popřel.
Obvinění z pokusu o únos se podle úřadu státního zástupce vztahuje přímo k Nancy Pelosiové, o níž, jak vyplývá z pondělního prohlášení FBI, sám DePape policii řekl, že ji plánuje „držet jako rukojmí“. Jen za tento plán mu může hrozit až 20 let vězení.
Přípravě únosu odpovídají i nástroje, které s sebou útočník do domu přinesl. Sanfranciská policie našla v ložnici a na chodbě poblíž vchodových dveří zipové pásky. V batohu útočníka byla také role pásky lepicí, lano, druhé kladivo, pár rukavic a deník.
Rostoucí nebezpečí pro americké politiky
Cílem útočníka, který na internetu šířil nejrůznější konspirační teorie, měla být sama Nancy Pelosiová. Vlna násilí vůči politikům se podle údajů policie amerického Kapitolu neustále stupňuje.
Na Facebooku měl DePape sdílet třeba konspirační teorie o vakcínách proti covidu-19, o prezidentských volbách v roce 2020, které byly podle příznivců Donalda Trumpa zfalšované, nebo také o útoku na Kapitol z 6. ledna minulého roku. Podle známých byly jeho příspěvky navíc „plné hněvu“.
Ze soudních dokumentů podle webu CNN pak vyplývá mimo jiné i to, že DePape byl na „sebevražedné misi“ a cílů měl nakonec mnohem více. Muž prý měl v úmyslu zaútočit také na další politiky, a to jak na státní, tak i na federální úrovni. Ve středu se pak také objevila informace, že muž je ve Spojených státech nelegálně, a mohla by mu tak hrozit deportace.
Páteční útok rezonoval napříč celým politickým spektrem a svou podporu manželskému páru vyjádřili také republikánští zástupci. Například předseda republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell popřál Pelosimu brzké uzdravení a nechal se slyšet, že je násilným útokem zděšen a znechucen.
The man accused of breaking into House Speaker Nancy Pelosi's California home and beating her husband with a hammer made racist and antisemitic posts online and believed QAnon conspiracy theories. https://t.co/S3Eyc4Odb4
— Shannon Watts (@shannonrwatts) October 29, 2022
Vlna násilí vůči politikům se podle údajů policie amerického Kapitolu přitom neustále stupňuje, což dokládá i fakt, že od roku 2017 se každoročně zvyšuje počet případů vyhrožování členům Kongresu. Za první tři měsíce tohoto roku policisté zdokumentovali více než 1 800 incidentů.
Jen dům Pelosiových byl v posledních letech dějištěm několika protestů. Během pandemie před ním protestovali kadeřníci poté, co se na internetu objevilo video, jak si Pelosiová nechává upravit účes v době, kdy kadeřnictví musela mít zavřeno, a před nedávnou cestou političky na Tchaj-wan pak před objekt zamířili i členové čínské komunity.
Spojené státy čekají volby
Za necelý týden proběhnou ve Spojených státech všeobecné volby, jejichž hlavními tématy jsou inflace a ekonomika. Pokud se k moci dostanou republikáni, zbylé dva roky Bidenova období budou pro demokraty bolestivé.
Na očekávané vítězné vlně republikánů by se mohl svézt i bývalý prezident Donald Trump. Podle médií by mohl svou kandidaturu na post šéfa Bílého domu oznámit ve dvoutýdenním časovém oknu po volbách.
Kapitolská policie plánuje modernizovat zabezpečení v domech zákonodárců, udržet v bezpečí více než pět set jedinců i jejich rodiny je ale úkol obtížný. Členové Kongresu často cestují, a udržují proto více domácností.
Samotný útok na Pelosiho celý problém jasně dokresluje – předsedkyně se v době útoku nacházela ve Washingtonu, a sanfranciský dům tak neměl žádnou policejní ochranku.
Ve Spojených státech se navíc blíží všeobecné volby, které se odehrají 8. listopadu a kvůli kterým v zemi vrcholí politické napětí. Americká vláda proto varuje před zvýšenou hrozbou násilného extremismu vůči samotným kandidátům i volebním pracovníkům.