Foto: Brandon Bell, Getty Images Pro zhruba 113 milionů Američanů nyní platí varování před vedry. 27 milionů z nich aktuálně zažívá teploty vyšší než 43 stupňů Celsia. Na snímku z 15. července z arizonského Phoenixu se jeden z místních snaží schovat do stínu sloupu při čekání na autobus.
Foto: Brandon Bell, Getty Images Varování před vysokými teplotami nyní platí na území Kalifornie a Arizony na západě USA, na východě v částech Floridy a Jižní Karolíny. Na snímku dostává muž bez domova vodu od dobrovolníků Wells Fargo Technology Services, foceno 14. července 2023 ve Phoenixu v Arizoně.
Foto: Brandon Bell, Getty Images Předpověď Národní meteorologické služby naznačuje, že vlna veder se v půli týdne posune více do západní části USA. (Muž se na snímku ochlazuje uprostřed spalujícího žáru, 16. července ve Phoenixu v Arizoně.)
Foto: Brandon Bell, Getty Images „Phoenix byl vždy žhavý,“ řekla AFP Michelle Litwinová, městská manažerka, která má na starosti reakci na podobné mimořádné události. „Ale tohle je něco jiného.“
Foto: Brandon Bell, Getty Images „Každý si řekne: ‚Jsme v poušti, jasně, že je vedro.‘ Ale tohle je nebezpečné uvažování. Tahle vlna veder není typickým pouštním počasím - už kvůli svému dlouhému trvání, extrémním denním teplotám a teplým nocím. Horko musí brát vážně všichni, včetně těch, kteří žijí v poušti,“ napsala na svém twitteru pobočka National Weather Service pro Las Vegas. Na snímku panorama Phoenixu v horkém oparu, 15. července.
Foto: Brandon Bell, Getty Images Muž dostává lékařskou pomoc poté, co zkolaboval v obchodě, 13. července ve Phoenixu.
Foto: Kyle Grillot / Bloomberg, Getty Images Úřady ve městě zřídily ochlazovací centra. Na snímku cedule, která k nim navádí obyvatele a návštěvníky Palm Springs v Kalifornii, 14. července.
Foto: Kyle Grillot / Bloomberg, Getty Images Phoenix byl prvním velkoměstem USA, které začalo financovat speciální oddělení, které se snaží bojovat s vedrem. Oddělení zahájilo desítky programů s ambiciózními cíli, včetně výsadby dalších stromů, otevření chladicích center a zajištění, aby lidé v celém regionu měli funkční klimatizační jednotky. Na snímku místní odpočívají v ochlazovacím středisku během vlny veder v Palm Springs, 14. července.
Foto: Kyle Grillot / Bloomberg, Getty Images Navzdory snaze následky veder mírnit počet úmrtí souvisejících s horkem v posledních letech dramaticky narostl a vyvrcholil rekordními 425 ztrátami v loňském roce. (Na snímku ze 14. července odpočívají lidé v kostele ve Phoenixu. Kostel poskytuje chlad, tekutiny a jídlo pro obyvatele, kteří hledají úlevu od horka.)
Foto: Brandon Bell, Getty Images Snaha zchladit se přenosnou ledničkou, 15. července ve Phoenixu.
Foto: Brandon Bell, Getty Images „Setkáváme se v těchto dnech s mnoha případy souvisejícími s vedrem, s dehydratací, s únavou z horka,“ popsal rádiu NPR Ashkan Morim, který pracuje na urgentním příjmu nemocnice v Hendersonu na východě Texasu. Vyfoceno 15. července ve Phoenixu.
Foto: Brandon Bell, Getty Images V uplynulém týdnu se prý staral o turisty, kteří příliš dlouho popíjeli ve vedru u jezera a byli dehydrovaní, o turistu, který zabloudil a potřeboval litry tekutin, aby opět nabral sílu, nebo o muže mezi 70 a 80 lety věku, který ve svém domě upadl a ležel několik hodin bez vody na místě, než přišla pomoc. (Na snímku z Phoenixu se muž snaží ulevit si pomocí ventilátoru, foceno 15. července.)
Foto: Brandon Bell, Getty Images Slunce vychází nad Palm Springs, 14. července. Ve státech zasaženým vedrem platí výstrahy před dalšími horkými dny.
Odkud fotografie pocházejí:
V souvislostech Povodně na severovýchodě, úmorná a dlouho trvající vedra na jihozápadě, moře u pobřeží Floridy rozehřáté nad 36 °C a nadále přetrvávající hrozba znečištění vzduchu z požárů v Kanadě. USA si zvykají na znepokojivý „nový normál“.