Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe) příští týden nepodpoří novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové. Na páteční tiskové konferenci v Bruselu to uvedl mluvčí frakce Alonso de Mendoza. Hlasování se uskuteční ve středu během plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Součástí frakce jsou i čeští europoslanci z ANO a z Přísahy a Motoristů.
„Myslíme si, že celý proces slyšení s eurokomisaři byl vážně narušen. Výběr členů Evropské komise musí být založen na jejich schopnostech, dovednostech a zkušenostech, a to se nestalo,“ uvedl mluvčí frakce. „Rozhodnutí byla činěna na základě politických dohod, za zavřenými dveřmi, byli jsme svědky nedostatku transparentnosti,“ dodal. Slyšení se tak podle frakce stala „bezvýznamnými“ a neměla vliv na konečné rozhodnutí.
Jako příklad uvedl mluvčí kandidáta Maďarska Olivéra Várhelyiho, který podle něj nebyl posuzován podle svých zkušeností, ale čelil problémům, protože ho nominoval maďarský premiér Viktor Orbán. Orbánova strana Fidesz je součástí právě frakce Patrioti pro Evropu. „Vysíláme tím špatný signál občanům Evropy. Proto naše skupina bude hlasovat proti kolegiu komisařů,“ uzavřel.
Slyšení s kandidáty na členy Evropské komise začala v europarlamentu v pondělí 4. listopadu a byla celkem hladká. Už ke konci týdne bylo jasné, že 19 ze 20 zpovídaných uspělo a europoslanci jejich nominace odsouhlasili. Jediný, kdo členy EP nepřesvědčil, byl právě maďarský kandidát Várhelyi, který musel odpovědět ještě na dodatečné písemné otázky.
Následující týden v úterý 12. listopadu se uskutečnila slyšení se šesti kandidáty na výkonné místopředsedy EK, mezi hlavními tábory lidovců, socialistů a liberálů ale začaly panovat neshody. Největší europarlamentní frakce Evropská lidová strana (EPP) měla výhrady zejména ke španělské kandidátce socialistů na místopředsedkyni EK Terese Riberaové. Zástupci liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe) a frakce socialistů a demokratů (S&D) zase kritizovali Várhelyiho a rovněž italského kandidáta Raffaella Fitta, který patří ke straně Bratři Itálie premiérky Giorgii Meloniové a je kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).
Pro podporu nové unijní exekutivy je potřeba získat při hlasování příští středu prostou většinu, tedy nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů. Europarlament má nyní 720 členů.
Ještě před samotným hlasováním se bude v úterý odpoledne hodnotícími zprávami o každém kandidátovi na eurokomisaře zabývat Konference předsedů výborů EP. Následně se ve středu v osm hodin ráno sejde ve Štrasburku Konference předsedů, která se skládá z šéfky EP Roberty Metsolaové a předsedů jednotlivých politických frakcí. Ta by měla formálně prohlásit všechna slyšení za uzavřená.
Europarlament podle informací ČTK přišel s několika doporučeními týkajícími se nové exekutivy, u kterých se očekává, že jim šéfka EK vyhoví. Jedním z nich je, aby došlo k menší změně portfolia u maďarského kandidáta Várhelyiho. Ten by měl mít na starosti oblast zdraví a pohody zvířat, někteří europoslanci ale nebyli spokojení s jeho odpověďmi, které se týkaly sexuálního a reprodukčního zdraví. Vadilo jim, že během slyšení Várhelyi například tvrdil, že interrupce je primárně ústavní a lidskoprávní spíše než zdravotní záležitostí. Nově by tak měla mít reprodukční a sexuální práva na starosti eurokomisařka Hadja Lahbibová.
Frakce Patrioti pro Evropu má 86 členů a je třetí nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu. V jejím čele stojí šéf francouzského Národního sdružení (RN) Jordan Bardella, jednou z místopředsedkyň je i česká europoslankyně zvolená ze hnutí ANO Klára Dostálová. Z ČR je členy frakce sedm europoslanců z ANO a dva europoslanci z Přísahy a Motoristů Filip Turek a Nikola Bartůšek.