Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovenský ministr zemědělství Richart Takáč oznámil už pátý výskyt slintavky a kulhavky. Nemoc byla potvrzena na velké farmě ve vesnici Plavecký Štvrtok na západním Slovensku. Nákaza se na farmu údajně dostala z maďarské farmy. Likvidace chovu začne pravděpodobně ve středu. Český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X avizoval zpřísnění opatření na hraničním přechodu na D2. Hasiči na přechodu sestavili dekontaminační linku, uvedl jejich mluvčí Filip Venclovský.
Farma se nachází zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem. O podezření na výskyt nákazy v této lokalitě psal ministr Výborný už kolem nedělního poledne. Slovenský ministr Richard Takáč potvrdil nákazu před večerním jednáním ústředního krizového štábu. Jde o páté zjištěné ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku. Předchozí případy se týkaly chovů skotu na jihu země.
Podle Takáče je v novém ohnisku nákazy přibližně 3500 zvířat včetně dojnic. To je větší počet zvířat než dohromady v jiných čtyřech komerčních chovech skotu na jihu Slovenska, kde úřady už dříve potvrdily infekční onemocnění.
Tato slovenská farma je podle odborného portálu Poľnoinfo.sk z hlediska počtu dojnic druhou největší na Slovensku.
V ohniscích nákazy slovenští veterináři utrácejí všechna zvířata. Na farmě na západě Slovenska by podle Takáče a ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka měla likvidace chovu začít ve středu, po ukončení likvidace zvířat v jiných chovech.
Z vyjádření ministra Šutaje Eštoka vyplynulo, že nákazu do posledního potvrzeného ohniska na Slovensku patrně zavlekl člověk, který byl na farmě v maďarské vesnici Levél, kde byla nákaza dříve rovněž potvrzena. Ministr vnitra v této souvislosti zmiňoval nedodržování příslušných opatření.
Do prvních tří slovenských ohnisek slintavky a kulhavky na Slovensku byla podle dřívějších vyjádření slovenských politiků zavlečena nákaza pravděpodobně větrem z chovu v maďarské vesnici Kisbajcs umístěného blízko hranic se Slovenskem.
Šutaj Eštok chce dosáhnout toho, aby zpřísněná opatření na hraničních přechodech kvůli šíření slintavky a kulhavky co nejméně ovlivnila dopravu.
Zpřísnění opatření na hranicích se týká přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer ČTK řekl, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější. Slovensko zatím další ohnisko nákazy nepotvrdilo.
Slovenské ministerstvo zemědělství odpoledne na facebooku napsalo, že testování vzorků probíhá denně. „V současné době se další ohnisko infekce nepotvrdilo. O nových informacích Vás budeme bez odkladu informovat,“ sdělili.
Výborný na X uvedl, že podezření se týká farmy u obce Plavecký Štvrtok. „Z tohoto důvodu s okamžitou platností zpřísňujeme se Státní veterinární správou režim kontrol na hraničním přechodu Lanžhot,“ napsal ministr.
‼️ Další podezření na ohnisko nákazy slintavky a kulhavky na 🇸🇰‼️
— Marek Výborný (@MarekVyborny) March 30, 2025
Farma Palvecký Štvrtok nedaleko Malacek, 50 km od 🇨🇿
Z tohoto důvodu s okamžitou platností zpřísňujeme s @vetsprava režim kontrol na hraničním přechodu Lanžhot. Dodržujte biosecurity a všechna preventivní opatření!
Ředitelka jihomoravské krajské veterinární správy Jana Kozáková ČTK řekla, že podoba případných přísnějších opatření se teprve musí promyslet a domluvit. „Přemýšlíme nad tím, co by šlo dělat jinak,“ uvedla. Informaci o bezprostředním zpřísnění zatím nemají ani krajští mluvčí policie a hasičů.
Dosavadní kontroly se v kraji kromě Lanžhota týkají ještě přechodů Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě-Kleinhaugsdorf na Znojemsku. Hasiči tam instalovali dekontaminační rohože a nadále se starají o jejich provoz.
Na organizaci kontrol pracují policisté. Tipují a odklání kamiony, které by mohly převážet živočišný materiál nebo živá zvířata, řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. V podvečer policisté průjezdní koridory přeorganizovali tak, aby se z obou daly vybrané vozy odklonit na dekontaminační linku.
Také Slovensko zpřísnilo režim na svých hraničních přechodech s Maďarskem, dále zavedlo restrikce pro chovatele vnímavých zvířat a zakázalo vstup do lesů na jihu země.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V posledních době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.
Slintavka a kulhavka
- Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
- Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.