Článek
„Drazí bratři a sestry, požehnané Velikonoce. Ježíš ukřižovaný vstal z mrtvých,“ zahájil papež František své poselství. „I naše pohledy jsou v těchto válečných časech nedůvěřivé. Viděli jsme příliš mnoho krveprolití, příliš mnoho násilí,“ pokračoval papež.
Velikonoční mše a následné poselství se letos poprvé po dvou letech odehrály přímo na Svatopetrském náměstí, v předchozích letech papež mši sloužil kvůli pandemii covidu-19 v omezeném režimu uvnitř Svatopetrské baziliky. Ceremoniálu se podle deníku The Guardian zúčastnilo na padesát tisíc lidí.
„Nechť nastane mír na těžce zkoušené Ukrajině,“ řekl pontifik ve velikonočním poselství, v němž ostře zkritizoval Rusko za to, že Ukrajinu „zatáhlo do kruté a nesmyslné války“. „Viděli jsme příliš mnoho krve, příliš mnoho násilností… Přestaňte s ukazováním svalů, když lidé trpí,“ dodal František.
Podle papeže Františka v lidstvu přetrval Kainův duch, který v Ábelovi nevidí bratra, ale soupeře, řekl s odkazem na Starý zákon.
„Prosím, nezvykejme si na válku. Zavažme se, že budeme silným hlasem volat po míru, ať ti, co mají odpovědnost za národy, ať slyší volání lidu po míru, ať si položí otázku, kterou si vědci položili před 70 lety, tedy zda skoncujeme s lidstvem, nebo lidstvo skoncuje s válkou,“ vyzval veřejnost.
Svatý otec připomněl i další konflikty ve světě a ocenil rodiny, které přijaly do svých domovů. „Nosím v srdci všechny ukrajinské oběti, miliony uprchlíků a vysídlených lidí, rozdělené rodiny, staré lidi, kteří zůstali sami, zničené životy a města srovnaná se zemí,“ řekl papež.
Pontifik se pomodlil za mír a smíření v Libyi, Myanmaru, Afghánistánu, v oblasti Sahelu, Etiopii, Demokratické republice Kongo, Jižní Africe, Latinské Americe i za smíření kanadské katolické církve s příslušníky původního obyvatelstva.