Článek
Papež František se v neděli objevil na balkóně Baziliky Svatého Petra, aby tisícům věřících, kteří se shromáždily na náměstí, popřál šťastné Velikonoce.
Před jásající dav předstoupil navzdory tomu, že mu lékaři po březnovém propuštění z nemocnice doporučili, aby minimálně dva měsíce odpočíval ve své rezidenci.
„Chce ukázat, že je stále přítomen, a zjistit, kam až může zajít,“ odhadoval dopředu vatikánský zpravodaj španělského listu ABC Javier Martínez-Brocal, který je autorem knihy Konkláve.
Osmaosmdesátiletý papež byl v únoru hospitalizován s oboustranným zápalem plic. Podle lékařů, kteří se o něj tehdy starali, měl během pobytu v nemocnici, který se protáhl na pět týdnů, „dvě velmi kritické epizody“, kdy byl „v ohrožení života“.
„Museli jsme se rozhodnout, zda se zastavíme a necháme ho jít, nebo budeme pokračovat a zkusíme všechno,“ řekl krátce po papežově propuštění z nemocnice Sergio Alfieri, který vede jeho lékařský tým.
Papež František se musel kvůli zdravotním obtížím vzdát většiny svých povinností, v posledním týdnu se ovšem začal sporadicky objevovat na veřejnosti. Na Květnou neděli pozdravil dav na svatopetrském náměstí, během Zeleného čtvrtka navštívil věznici v Římě. Pár dní předtím se také soukromě setkal s britským králem Karlem III. a jeho manželkou, královnou Camilou.
Všechny tyto události podle mluvčího Vatikánu svědčí o tom, že papežův zdravotní stav se zlepšuje.
Podle agentury AP to potvrdilo i jeho vystoupení o velikonoční neděli. Do poslední chvíle se spekulovalo o tom, zda zdravotní stav papežovi dovolí se oslav účastnit. Nakonec se na balkóně objevil na invalidním vozíku a tradiční poselství Urbi et Orbi ze něj musel přečíst jeden z ceremoniářů. Dech měl stále přerývaný a pronést zdravici mu činilo značné potíže, jeho hlas zněl o poznání silněji, píše AP.
„Bez svobody náboženského vyznání, svobody myšlení, svobody projevu a respektu k názorům druhých nemůže být mír,“ stálo v letošním poselství papeže. Vyzýval v něm k ukončení bojů v Gaze, na Ukrajině, v Kongu, v Myanmaru a v dalších oblastech konfliktů.
V neděli se také setkal s americkým viceprezidentem JD Vancem, se kterým se v minulosti dostal do sporu kvůli plánům Trumpovy administrativy na deportace migrantů. Vatikán v návaznosti na setkání uvedl, že obě strany vyjádřily spokojenost se „stávajícími dobrými bilaterálními vztahy“ a „společným závazkem chránit právo na svobodu vyznání a svědomí“.
Po tom, co z balkónu v neděli v poledne pozdravil věřící, papež projel přímo davem podporovatelů, kteří se sešli na náměstí. Několikrát se přitom zastavil, aby požehnal přítomným dětem. Něco takové sice bylo v minulosti naprosto běžné, ještě před několika týdny, kdy papež v nemocnici bojoval o život, se to ovšem zdálo jako zcela nemyslitelné, píší zahraniční média.
Lékař Alfieri nedávno vzkázal, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se papežovi „vrátí síly, hlas a pohyblivost“, není ovšem pochyb o tom, že se jeho zdraví lepší. „Uvidíme, zda se zotaví na 100 procent, nebo na 95 procent s ohledem na dřívější stav,“ dodal.
Podle novináře Martíneze-Brocala si papež po zážitek blízkému smrti uvědomil, že chce „žít přítomností“. „Asi se cítí silný a myslí si, že je zbytečné být zavřený doma,“ uvedl pro deník The Guardian.
„Když si vzpomenete, jak byl zvolen papežem a rozhodl se vzdát se tradičního roucha a žít v Casa Santa Marta, přišel jako svéráz,“ myslí si Christopher White, vatikánský korespondent National Catholic Reporter. „Nyní ve svých 88 letech a po velmi vážné hospitalizaci je i nadále svérázem,“ dodal.
Podle Whitea chce dát papež nyní svými veřejnými vystoupeními najevo, že „je stále tady a velí“ a rozptýlit možné spekulace o jeho zdravotním stavu a případné rezignaci. Zároveň si je podle něj vědom, že kontakt s lidmi je pro něj tím nejlepším lékem.
„Prožívám to, jak nejlépe umím,“ odpověděl papež na otázku novinářů, jaké má pocity ohledně Svatého týdne. Letos poprvé od svého nástupu do úřadu v roce 2013 byl nucen vynechat většinu s ním spjatých akcí.