Článek
Izraelská armáda oznámila, že v pátek krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP.
Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.
Z pěti raket vypálených v noci na dnešek na Izrael z Pásma Gazy byly podle armády tři sestřeleny, jedna skončila v otevřeném prostranství a další dopadla ještě uvnitř Pásma Gazy.
Dále armáda uvedla, že cílem následných leteckých úderů byly podzemní výrobny raket a výcvikové prostory, které využívá palestinské radikální hnutí Hamás. Ani na jedné straně nebyly dosud hlášeny žádné oběti.
Jak palestinské raketové útoky, tak izraelské letecké údery byly podle AP provedeny v omezeném rozsahu, situace by tudíž nemusela přerůst v plnohodnotnou válku. Od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Pásmu Gazy od konkurenčních palestinských sil, vedl s Izraelem čtyři války a několik menších potyček.
Více o dění v Izraeli zde:
Kabinet Benjamina Netanjahua, v němž zasedají i krajně pravicoví extremisté, naplňuje obavy demokraticky smýšlejících Izraelců. Útok na právní stát i eskalace konfliktu s Palestinci se zdají jako nevyhnutelné.
Jeden z nejkrvavějších zásahů
Při čtvrteční razii izraelské armády v Džanínu na Západním břehu Jordánu zahynulo nejméně devět Palestinců včetně nejméně sedmi bojovníků a 61leté ženy, píše AP. Dalších 20 utrpělo zranění. Šlo o jeden z nejkrvavějších zásahů izraelské armády na Západním břehu v posledních letech. Ve čtvrtek odpoledne byl při střetu s izraelskými vojáky zabit 22letý Palestinec.
Palestinci po razii přerušili bezpečnostní koordinaci s Izraelem. „Vzhledem k opakované agresi proti našemu lidu a podkopávání podepsaných dohod, včetně bezpečnostních, se domníváme, že bezpečnostní koordinace s izraelskou okupační vládou již od nynějška neexistuje,“ uvádí se v prohlášení vydaném po zasedání palestinského vedení.
Palestinci s Izraelem udržovali bezpečnostní vztahy ve snaze zabránit činnosti islamistických extremistů, píše agentura AP. Podle ní pozastavení této spolupráce vyvolává obavy z útoků, kterým úřady nedokážou zabránit.
Izraelská média s odvoláním na představitele ve vyšších patrech izraelské politiky uvedla, že je třeba počítat s možnou eskalací. Ministr obrany Joav Galant uvedl, že bezpečnostní síly umístěné na hranicích se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti.
Co se stalo v Džanínu:
Situace v Džanínu na Západním břehu Jordánu je kritická, hlásí palestinské úřady. Při zásahu izraelské armády zde zemřelo devět Palestinců, dalších 16 je zraněno.
Izraelské úřady dnes nechaly otevřené školy v obcích u hranic s Pásmem Gazy a nevydaly ani žádná cestovní omezení, což podle deníku The Times of Israel znamená, že se nečeká další vyostření situace. Žádné násilnosti dnes neprovázely ani modlitby v areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě, v ulicích bylo vidět větší množství policistů a na frekventovaných ulicích v centru byl znatelně menší ruch, napsala agentura AP. V Pásmu Gazy se nicméně dnes čekají protesty, uvádí Reuters.
V Izraeli je od čtvrtka na návštěvě šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, který se má v sobotu sejít rovněž s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. S palestinskými lídry se má setkat i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který do Izraele přijede v pondělí.
USA také vyzvaly ke zmírnění napětí v regionu. „Zdůrazňujeme, že je naléhavě nutné, aby všechny strany snížily napětí, zabránily dalším ztrátám na životech civilistů a spolupracovaly na zlepšení bezpečnostní situace na Západním břehu Jordánu,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price.