Článek
Tisíce Palestinců se sešly v Ramalláhu při pohřbu zastřelené reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové. Palestinský prezident Mahmúd Abbás v projevu řekl, že je za její smrt plně zodpovědný Izrael a že jeho úřad pošle případ k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu. Jeho jurisdikci však židovský stát neuznává.
Abbás také potvrdil informace Izraelců, že Palestinská samospráva odmítá společné vyšetřování střelby, které navrhla izraelská vláda. „Spáchali zločin, my jim nevěříme,“ vysvětlil své rozhodnutí neprovádět společnou pitvu a nevydat Izraelcům smrtící kulku. Ta trefila 51letou zkušenou novinářku do obličeje.
Z uprchlického tábora Džanín, kde ve středu zasahovala izraelská armáda, existují z doby zabití novinářky dva videozáznamy. Jeden zveřejnila televize Al-Džazíra, druhý izraelská vláda. Zatímco záznam Al-Džazíry zachytil střelbu i mrtvé tělo novinářky, na druhém videu je slyšet Palestince informujícího o tom, že se podařilo trefit izraelského vojáka. Právě na tyto záběry se odvolal premiér Naftali Bennett s argumentem, že při operaci žádný voják raněný nebyl, a proto museli trefit novinářku palestinští ozbrojenci.
Izraelská neziskovka Betcelem obě videa analyzovala a dospěla k závěru, že zachycují dva různé incidenty, které od sebe dělilo několik stovek metrů. Z videí proto pachatele útoku nelze spolehlivě určit.
Documentation of Palestinian gunfire distributed by Israeli military cannot be the gunfire that killed Journalist Shireen Abu Aklehhttps://t.co/7v9Kk4Ue62
— B'Tselem בצלם بتسيلم (@btselem) May 11, 2022
Na sociálních sítích jsou výzvy k pomstě
Izraelská armáda nejprve ze zabití novinářky obvinila Palestince, později vydala prohlášení, že bude celou věc vyšetřovat a že není jasné, kdo střílel. I kvůli tomuto nepřesvědčivému vysvětlení si Orit Perlovová, expertka z Institutu pro národní bezpečnostní studia, myslí, že smrt novinářky přispěje k další radikalizaci potenciálních teroristů a také k poškození image židovského státu ve světě.
„Na sociálních sítích jsou výzvy k pomstě. U nich začíná potřeba mařit příští teroristický útok,“ citoval ji server Times of Israel. Pokud by incident vyvolal diplomatickou krizi, ta se podle ní dá v čase vyřešit, rozhořčení mladých Palestinců ale ne. Ti vidí na videu ženu ležící v krvi a později to, jak ji nesou v rakvi. „Cokoliv později Izrael zveřejní, už nehraje roli: Je to dobré jen pro soudy, Američany nebo Al-Džazíru… Takticky řečeno, příští teroristický útok se blíží,“ myslí si Perlovová.
Today, for the last time, we said goodbye to the brave Shireen Abu Aqleh- Palestinian journalist murdered by Israeli regime forces.
— Dr. Yara Hawari د. يارا هواري (@yarahawari) May 12, 2022
An entire people are grieving your loss dear Shireen. pic.twitter.com/QOEkFAclK9
Izrael oznámil, že závěry svého dosavadního vyšetřování pošle i představitelům Kataru, v němž televize Al-Džazíra sídlí. I Katar ale zabití novinářky ostře odsoudil: „Takovéto strašné zločiny spáchané okupací proti bezbranným Palestincům by neměly projít, aniž by ti, kdo je spáchali, byli pohnáni k odpovědnosti,“ napsal na Twitteru katarský ministr zahraničí Muhammad Abdulrahmán al-Sání.
Izrael katarskou televizi často obviňuje, že je příliš na straně Palestinců. Když letos informovala o nepokojích na Chrámové hoře v Jeruzalémě, požádaly izraelské úřady, aby svou kritiku zásahů izraelské armády mírnila.
Loni v květnu během dva týdny trvající války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás Izrael bombardoval výškovou budovu v Gaze, v níž sídlila Al-Džazíra i kanceláře americké zpravodajské agentury AP.