Článek
Valné shromáždění OSN v pátek hlasovalo o rezoluci, která přibližuje Palestinu k plnému členství ve světové organizaci, kde zatím mají Palestinci jen status pozorovatele. Rezoluce dává Palestincům nová práva, a zároveň vyzývá Radu bezpečnosti, aby přehodnotila své stanovisko a umožnila Palestině stát se 194. členským státem. Celkem pro ni hlasovalo 143 členských států, tedy pohodlná většina. Jen 25 zemí se zdrželo a devět jich bylo proti.
Palestinci se o plnohodnotné členství snažili už v dubnu, tehdy v Radě bezpečnosti ale Spojené státy rezoluci, která by k tomu vydláždila cestu, vetovaly.
A zástupce amerického velvyslance při OSN Robert Wood ve čtvrtek řekl, že USA budou i tentokrát proti: „Od začátku nám bylo jasné, že toto úsilí některých arabských zemí a Palestinců je pokusem obejít proces pro získání plného členství v OSN. Nejlepším způsobem, jak plné členství Palestiny zajistit, je podle něj udělat to prostřednictvím jednání s Izraelem.
Plné členství v OSN má jak procesní, tak i hmotně-právní podmínky. Procesní podmínkou je doporučení od Rady bezpečnosti k Valnému shromáždění, které pak o členství hlasuje. Hmotně-právních podmínek je hned pět: členem se může stát jedině stát, který musí být mírumilovný, musí přijmout závazky obsažené v Chartě OSN, musí být způsobilý a ochotný tyto závazky plnit. Platí přitom, že ne všichni členové OSN musí tento stát bilaterálně uznávat.
Rezoluce navzdory odporu USA jasnou většinou prošla. Mezi státy, které hlasovaly proti, je Česko, Argentina, Izrael, Maďarsko, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a zmíněné Spojené státy. Státy EU zůstaly rozdělené vesměs mezi přijetím a zdržením se. Pro byli Francouzi, Španělé, Belgičané, ale i Poláci nebo Slováci, zdrželi se například Britové, Italové, Nizozemci nebo Švédové.
Rusko i Čína se bojí precedentu
Původní návrh rezoluce vyjednavači výrazně změnili, aby vyhověli připomínkám nejen USA, ale i Ruska nebo Číny, píše agentura AP. Palestina by získala téměř stejná práva jako plnohodnotní členové OSN, což ale vadilo i jejím podporovatelům z Ruska a Číny, neboť by to mohlo znamenat budoucí precedent pro případy Tchaj-wanu nebo Kosova.
Na delegáty Valného shromáždění emotivně apeloval palestinský velvyslanec Rijád Mansúr: „Hlasovat ano je správná věc, vaše země bude v nadcházejících letech hrdá na to, že v této nejtemnější hodině stojí za svobodou, spravedlností a mírem,“ prohlásil a zakončil projev zvoláním „Svobodná Palestina“.
Tvrdé kritice naopak většinu světa podrobil izraelský velvyslanec Gilad Erdan: „Vítáte teroristický stát do svých řad,“ řekl. „Otevřeli jste OSN novodobému nacismu. Dělá se mi z toho špatně,“ dodal.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás poprvé podal žádost palestinské samosprávy o členství v OSN v roce 2011. Neuspěla, protože Palestinci nezískali požadovanou minimální podporu devíti z 15 členů Rady bezpečnosti.