Článek
Pákistánské síly zabily 54 ozbrojenců, kteří se pokusili proniknout do země ze sousedního Afghánistánu, oznámila v neděli podle tiskových agentur pákistánská armáda. Vojenská rozvědka pro zabité ozbrojence použila termín používaný vládou pro pákistánskou odnož hnutí Tálibán, poznamenala agentura AP a dodala, že noční boje představovaly jednu z nejkrvavějších potyček za poslední roky. Zmíněných 54 zabitých je podle agentury AFP výsledek třídenních bojů s islamisty pokoušejícími se o infiltraci z Afghánistánu.
Armáda, aniž by kohokoliv přímo obvinila, uvedla, že zabití povstalci byli vysláni „svými zahraničními pány“, aby podnikli rozsáhlé teroristické útoky uvnitř Pákistánu. Povstalci byli spatřeni a zabiti poblíž někdejší bašty pákistánského Tálibánu v Severním Vazíristánu, což je okres v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá u hranic v Afghánistánem, napsala AP. Armáda podle ní také uvedla, že k pokusu o infiltraci došlo „v době, kdy Indie vznáší proti Pákistánu nepodložená obvinění“ po nedávném smrtícím útoku na turisty v indické části Kašmíru.
Vztahy Indie a Pákistánu se po úterním útoku s 26 oběťmi v převážně muslimské indické části Kašmíru prudce zhoršily. Reakce Indie na útok na turisty naznačuje, že Dillí z něj viní Pákistán. Pákistán svou účast okamžitě popřel a vyzval k neutrálnímu mezinárodnímu vyšetřování. Na indicko-pákistánských hranicích pokračovaly třetí noc po sobě přestřelky mezi vojáky.
Pákistán v posledních měsících zaznamenal nárůst násilí, ze kterého úřady většinou obviňují pákistánský Tálibán. Jedná se o samostatnou skupinu, která je však spojencem afghánského Tálibánu, vládnoucího v sousední zemi od srpna 2021. Mnoho vůdců a bojovníků pákistánského Tálibánu od té doby našlo útočiště v Afghánistánu. Islámábád obviňuje nové vládce v Kábulu, že se nesnaží zlikvidovat bojovníky, prchající do Afghánistánu, aby se zde připravili k novým útokům proti Pákistánu, což Kábul popírá.
Rok 2024 byl v Pákistánu nejkrvavější za téměř deset let, s více než 1600 oběťmi na životech, z nichž téměř polovinu tvořili příslušníci bezpečnostních složek, uvedla AFP s odvoláním na Centrum pro bezpečnostní výzkum a studie se sídlem v Islámábádu. Drtivá většina těchto útoků se odehrála na hranici s Afghánistánem, dodala AFP, která se v letošním roce dopočítala přibližně 220 zabitých, převážně příslušníků bezpečnostních sil, při násilí páchaném povstalci bojujícími v Balúčistánu a Chajbar Pachtunchvá.