Článek
Pákistán od konce března vyhostil více než 80 tisíc afghánských státních příslušníků. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl vysoce postavený pákistánský činitel. Islámábád dříve varoval, že do 30. dubna deportuje všechny afghánské státní příslušníky bez patřičných dokladů.
Pákistán repatriace zdůvodňuje tím, že Afghánci se jako nejpočetnější skupina cizinců podílejí na ozbrojených útocích a dalších zločinech. Kábul to odmítá a repatriace označuje za nucené deportace.
Termín 30. dubna je konečný, uvedl Talál Čaudhrí z pákistánského ministerstva vnitra. Zdůraznil, že v Pákistánu budou moci zůstat pouze ti Afghánci, kteří mají platné vízum. Lidé bez dokladů či ti, kteří mají pouze afghánský občanský průkaz, budou muset odejít.
Islámábád zahájil kampaň zaměřenou na repatriaci cizinců žijících v zemi nelegálně v prosinci 2023. Podle Reuters se dotkne přibližně čtyř milionů Afghánců, kteří do Pákistánu přišli od roku 1979, kdy do Afghánistánu vtrhla sovětská armáda, a od roku 2021, kdy se moci po stažení mezinárodních jednotek znovu chopilo radikální islamistické hnutí Tálibán.
Pákistánské úřady uvedly, že v několika městech zřídily dočasná střediska, kde budou afghánští státní příslušníci ubytováni před jejich převozem na hraniční přechod Tórcham v severozápadním Pákistánu.