Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dvě pákistánské dynastické politické strany oficiálně oznámily vytvoření koaliční vlády, čímž ukončily téměř dvoutýdenní vyjednávání a pravděpodobně tak odstavily od moci uvězněného Imrana Chána, přestože jeho přidružené strany získaly v kontroverzních volbách nejvíce křesel, píše CNN. Pákistánská muslimská liga – Nawaz (PML–N) a Pákistánská lidová strana (PPP) oznámily koalici v úterý pozdě večer a jmenovaly bývalého premiéra Šáhbáze Šarífa premiérem a Ásifa Alí Zardárího prezidentem. Chán znovu označil volby za zmanipulované.
Protesty proti údajně zmanipulovaným výsledkům:
Chánova strana PTI měla fakticky zakázano účastnit se parlamentních voleb. Nesměla používat svůj symbol kriketové pálky, používaný na volebních lístcích k identifikaci kandidátů, a projevy členů strany se nesměly vysílat v televizi. Členové PTI místo toho kandidovali jako nezávislí kandidáti.
Bývalý premiér Šáhbáz Šaríf, který pochází z ocelářské dynastie, je mladším bratrem Naváze Šarífa, trojnásobného bývalého pákistánského premiéra. Šaríf složil přísahu jako pákistánský premiér v dubnu 2022 poté, co byl Chán dramaticky odstaven od moci v parlamentním hlasování o nedůvěře, což připravilo půdu pro napjatý politický souboj mezi oběma muži. Chán byl od té doby uvězněn a odsouzen k nejméně 14 letům vězení na základě mnoha obvinění, včetně korupce a vyzrazení státního tajemství.
Týden před volbami skončil Chán ve vězení. Proč?
O několik hodin před koaličním oznámením vyzvala PTI k odstoupení šéfa pákistánské volební komise Sikandara Sultána Rádžu, který údajně neprovedl volby svobodným a spravedlivým způsobem. Chánova strana tvrdí, že vítězství desítek jejích kandidátů se změnilo v porážku, což orgán pro dohled nad volbami popírá, píše The Guardian. I tak překvapivě silné výsledky Chánovy strany v nedávných volbách byly šokem pro Naváze Šarífa, který byl dříve označován za preferovaného kandidáta mocného bezpečnostního establishmentu.