Hlavní obsah

Souvislosti k pádu letadla: Přepravci dostali v létě varování před sabotážemi balíků

Foto: K-FK, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Německé úřady v srpnu rozeslaly leteckým přepravním firmám varování před balíčky se zápalnými zařízeními. Zpráva následovala po odhalení série podobných incidentů v Německu, Polsku a Velké Británii.

Článek

Zřícení nákladního letadla fungujícího pro globální logistickou společnost DHL ve Vilniusu přitáhlo pozornost k sérii incidentů okolo možných sabotáží balíčků. Informace o varováních zpravodajských služeb i zatýkání podezřelých osob se objevují od tohoto léta.

Na začátek je třeba zdůraznit, že příčina vilniuské havárie zatím není jasná a litevské úřady prověřují jiné varianty včetně technické závady nebo lidské chyby. Podle vyšetřovatelů bude uzavření případu trvat delší dobu.

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová nicméně prohlásila, že v době vysokého napětí s Ruskem se na každý incident pohlíží jinak než dřív. Moskva je ostatně letos spojovaná s desítkami sabotáží po celé Evropě. Politička ale zároveň varovala před přijímáním předčasných závěrů.

V podobném duchu se vyjádřil i prezident Gitanas Nausėda. „Vyšetřování vedou experti ve svém oboru. Nepochybuji, že se vše objasní do detailu. Musíme být připraveni na všechny možné situace. Nevíme, jaké budou závěry vyšetřování, ale jasné je, že nikdy nepropadneme panice a budeme činit jen rozhodnutí založená na faktech,“ napsal.

Incident DHL v Lipsku

Už letos v červenci došlo k incidentu v německém Lipsku. V logistickém centru společnosti DHL tam začal hořet balíček zaslaný z Litvy, obsahoval zápalné zařízení. Událost tedy zahrnuje i dvě místa spojená s pondělní havárií letadla –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stroj do Vilniusu letěl právě z Lipska.

Saské město je v Evropě pro DHL klíčovým logistickým centrem, kde se balíčky třídí a nakládají do letadel.

Co je DHL?

  • Globální logistická a doručovatelská společnost, sídlí v německém Bonnu.
  • Byla založena v roce 1969 ve Spojených státech, zkratka odkazuje na iniciály zakladatelů.
  • V současnosti jde o součást Deutsche Post, privatizovanou bývalou německou státní poštu, akcie DHL Group jsou obchodované na frankfurtské burze.
  • Doručuje 1,8 miliardy balíčků ročně.
Foto: Shutterstock.com

Letadlo společnosti DHL.

Neštěstí za letu se v červenci letadlo DHL vyhnulo „jen o vlásek“. K detonaci ve vzduchu nedošlo kvůli dvouhodinovému zpoždění, díky kterému se balíček vznítil ještě na zemi v Lipsku. „Šťastnou shodou okolností balík vzplál na zemi, a ne během letu,“ řekl k věci tehdejší šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang.

Uvnitř balíku, který začal v Lipsku hořet, byl černý masážní polštář, kosmetika a dvě erotické pomůcky. Balíček prošel důkladnou kontrolou, ale ani ta nedokázala odhalit časovač ukrytý v polštáři ani hořlavou látku v kosmetice, píše polský deník Gazeta Wyborcza (GW), který se incidentem zabýval v souvislosti s dalšími případy.

„Odesílané nálože často nemají přímou souvislost s klasickou trestnou činností a nejedná se o tradiční výbušniny. Jde spíše o předměty civilního charakteru, jako jsou vyhřívací polštáře, vibrátory nebo jiná elektrická zařízení,“ podotýká pro Seznam Zprávy polský bezpečnostní expert Mariusz Marszałkowski z portálu Defence24.

„Taková zařízení se mohou za určitých podmínek, například při nevhodném tlaku nebo počasí, přehřívat a způsobit požár,“ dodává Marszałkowski s tím, že ke způsobení neštěstí v letecké dopravě nemusí dojít nutně k velké explozi.

Celkem čtyři podezřelé balíčky

Polská prokuratura na konci října zadržela kvůli podezření z rozesílání výbušných balíčků čtyři lidi. Sabotéři, kteří podle Poláků pracují pro cizí rozvědku, je měli posílat kurýrními službami v rámci Evropské unie a Spojeného království.

GW uvedla, že skupina mohla stát za požárem kamionu u Varšavy, který patřil firmě spojené s kurýrní společností DHL z 21. července, tedy den před incidentem v Lipsku. Požár vyvolal jeden z přepravovaných balíčků.

Videa a základní informace k litevské havárii:

K dalšímu požáru, opět v centru společnosti DHL, ovšem tentokrát v britském Birminghamu, došlo 22. července. Zase vzplál masážní polštář a kosmetika. Další balíček se stejným obsahem se podařilo ještě před detonací zachytit polským bezpečnostním složkám.

Celkem tak šlo o čtyři podezřelé balíčky. Všechny byly odeslány z Vilniusu.

Litevská veřejnoprávní stanice LRT pak s odkazem na neupřesněné zdroje psala ještě o dalších zásilkách od stejného odesílatele, které ale neputovaly leteckou poštou.

Polská prokuratura zadrženou čtveřici viní z „práce pro zahraniční rozvědku pácháním sabotáží pomocí kurýrních samozápalných balíčků“. Cílem mělo být způsobení škod na průmyslových zařízeních a kritické infrastruktuře, jako jsou letiště, letadla a vozidla, dodala Katarzyna Calów-Jaszewská ze státní prokuratury.

Americký deník The Wall Street Journal na začátku listopadu s odkazem na své zdroje přímo napsal, že balíčky byly součástí tajné ruské operace. Cílem podle něj bylo dostat zásilky do letadel směřujících do Spojených států a Kanady a způsobit na jejich palubě požár.

Za celou akcí s balíčky mělo stát šest lidí, po dvou, kteří dosud nebyli dopadeni, je vyhlášeno mezinárodní pátrání. Podle listu Gazeta Wyborcza, jenž se odkazuje na zdroje v polské kontrarozvědce ABW, jde o čtyři ukrajinské občany, mladé muže s kriminální minulostí naverbované online na síti Telegram, a dva Rusy. V Polsku jim hrozí až doživotí.

Osvědčený ruský náborářský vzorec

Deník Gazeta Wyborcza v souvislosti s odhalením sabotážní skupiny píše o osvědčeném vzorci ruské rozvědky. Rusové rekrutují na Telegramu mladé muže, často s kriminální minulostí, kteří hledají rychlý výdělek.

Říká se jim „nízkoúrovňoví agenti“, protože jsou levní a rychlí, nevyžadují žádné školení, a pokud jsou dopadeni, není to pro Rusy velká ztráta. „Ztracení“ mladíci často ani nevědí, pro koho vlastně pracují, protože jsou v kontaktu pouze se zprostředkovatelem. Ve skutečnosti ale operaci řídí zpravodajci z Ruska.

Případ „sabotážního náboru“ přes Telegram jsme na Seznam Zprávách popsali například v rozhovoru s polskou investigativní novinářkou nebo na příběhu ukrajinského mladíka, který si odpykává šestiletý trest.

Polské tajné služby v souvislosti s vyšetřováním v říjnu upozorňovaly, že ruské sabotáže překročily další hranici.

Německé varování

Německá kontrarozvědka a Spolkový kriminální úřad pak na konci srpna varovaly před zápalnými zařízeními, která neznámí pachatelé posílají prostřednictvím přepravních služeb. Úřady proto rozeslaly leteckým logistickým firmám varování.

Německá kontrarozvědka ve varování přímo nezmínila Rusko, ovšem bezpečnostní experti podle agentury DPA upozorňovali na možnou souvislost s ruskými diverzními akcemi a sabotážemi v Evropě.

Doporučované