Hlavní obsah

Pád Asadova režimu je facka Putinovi, shodnou se odborníci

Foto: Stanislav Krasilnikov/brics-russia2024.ru host photo agency

Vladimir Putin a Sergej Lavrov.

Turbulentní vývoj v Sýrii zasadil políček velmocenským ambicím Ruska, tvrdí odborník na Blízký východ. Spekuluje se i o tom, zda pád Asadova režimu neovlivní průběh války na Ukrajině.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ofenziva syrských povstalců zastihla režim prezidenta Bašára al-Asada nepřipravený.

V posledních dvou týdnech se jim podařilo bleskově obsadit město Hamá i většinu největšího syrského města Aleppo. Během víkendu pak vnikli do strategicky položeného Homsu a nakonec do hlavního města Damašku, kde dle svých tvrzení svrhli vládu a propustili vězně.

Podle analytiků nedokázala vládní armáda postup povstalců zastavit, jelikož je dlouhodobě vyčerpaná a panuje v ní špatná morálka (psali jsme zde). K úspěchu protirežimních složek přispělo také oslabení Asadových klíčových zahraničních spojenců.

„Asadovi podporovatelé - Írán, Rusko a Hizballáh - byli oslabeni a rozptýleni,“ vzkázal poradce pro národní bezpečnost Spojených států Jake Sullivan. Rusko podle něj momentálně nemá kapacitu poskytnout Asadovi výraznější vojenskou pomoc, jelikož vede „opotřebovací válku“ na Ukrajině a povstalci z toho těží.

Podobně se vyjádřil i zvolený prezident USA Donald Trump, který vzkázal, že k tak bleskovému vývoji by zřejmě nedošlo, kdyby Rusko nebylo tak zaneprázdněné válkou na Ukrajině a nemělo za sebou těžké ztráty.

Co se děje v Sýrii

Bašár Asad zřejmě uprchl ze země. Povstalci v TV oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli vládu a propustili vězně. Armáda naopak tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům. SZ odpovídají na základní otázky týkající se Sýrie.

Reputační i strategická prohra

Převrat v Sýrii zahýbe kartami nejen na Blízkém východě, jeho dopady výrazně pocítí i další globální mocnosti, jako jsou Spojené státy a Rusko.

Zahraniční analytici upozorňují, že pád Bašára al-Asada zasadil Rusku velkou ránu a může zahýbat jeho postavením na mezinárodní sféře.

„Putinovo vojenské dobrodružství v Sýrii mělo demonstrovat, že Rusko je velmocí a že dokáže promítnout svůj vliv do zahraničí,“ uvedl pro Rádio Svobodná Evropa odborník na Blízký východ Phillip Smyth. „Ztráta Sýrie je pro Putina obrovskou fackou,“ dodal.

Pád Asadova režimu bude mít zřejmě dopad nejen na ruskou reputaci ve světě, ale také na jeho strategické zájmy.

V Sýrii sídlí dvě ruské klíčové vojenské základny - letecká základna v Hmeimimu a námořní základna v Tartusu, která Moskvě poskytuje přístup ke Středozemnímu moři. Díky tomu může roztahovat své mocenské zájmy do východního Středomoří i na širší Blízký východ, upozorňuje Smyth.

Kdo stojí v čele povstalců

Dříve spolupracoval s krvavými teroristy typu Zarkávího a Bagdádího, nyní chce ochraňovat všechny Syřany bez rozdílu náboženství. Západ ale zatím Abú Muhammadu Džulánímu nevěří, stále figuruje na seznamu teroristů.

V zahraničních agenturách se už v sobotu objevily zmínky o tom, že Rusko ze Sýrie stahuje své námořní síly. Své základny v zemi začal opouštět také Írán, další z klíčových spojenců Asadova režimu (psali jsme zde).

Výhoda pro Ukrajinu?

Zda se Moskva rozhodne na dění v Sýrii reagovat, zůstává nejasné. Okamžitě se ovšem začalo spekulovat o tom, že turbulentní vývoj na Blízkém východě by mohl odvést část pozornosti Ruska od probíhající války na Ukrajině a napadené zemi poskytnout v bojích výhodu.

„Jakákoli úroveň ruské politické, ekonomické nebo vojenské kapacity, která je odkloněna od konfliktu proti Ukrajině je pro Ukrajinu výhodná,“ vysvětluje pro týdeník Newsweek William Freer z britského think tanku Council on Geostrategy.

Záhy ovšem dodává, že dopad převratu v Sýrii na rusko-ukrajinskou válku bude zřejmě „velmi omezený“. „Boje na Ukrajině jsou pro Kreml příliš důležitě,“ vysvětluje.

Podobně to vidí i další týdeníkem oslovený expert. „Ruské vojenské zdroje přesměrované k Asadovi by pravděpodobně příliš nezměnily jeho kampaň na Ukrajině,“ uvádí Nick Reynolds z Royal United Services Institute. „Boje v Sýrii jsou mnohem menšího rozsahu než v Evropě a posílení Asadova režimu se pravděpodobně neukáže jako materiálně náročné,“ dodává.

Už jen samotné zprávy o oslabení Ruska v Sýrii by ale podle Andrije Ziuze, bývalého šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, mohly být pro Ukrajince morální vzpruhou. „Ztráta Putinovy reputace je pro Ukrajince povzbuzující,“ vzkazuje.

Doporučované