Článek
Jedním ze zvláštních příkladů, na které prezident Spojených států amerických Donald Trump uvalil cla, jsou Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, australské území v jižním Indickém oceánu. Jedná se o nehostinné souostroví z 80 procent pokryté ledem, kde byla poslední ekonomická aktivita zaznamenána v 19. století během lovu tuleňů. Přesto na ně USA uvalily desetiprocentní clo, uvádí CNN.
Podobně nečekaně se na seznamu ocitly Kokosové ostrovy s jen několika stovkami obyvatel. Dle CIA World Factbook směřuje třetina tamního vývozu, převážně lodí, do USA, což bude nyní zatíženo desetiprocentním clem.
Mezi další taková území patří norský ostrov Jan Mayen. Tento bývalý velrybářský přístav je dnes obýván pouze vojenským personálem a nemá žádnou funkční ekonomiku, přesto se i na jeho případný vývoz vztahuje desetiprocentní clo.
Cla míří i na malé ekonomiky
Tichomořské souostroví Tokelau, které je součástí novozélandského území a má pouhých 1600 obyvatel, je nově také vystaveno clem ve výši deset procent. Roční vývoz ostrovů přitom sotva přesahuje 100 000 dolarů.
Nejtvrdší podmínky čekají na francouzské území Saint Pierre a Miquelon, malé souostroví poblíž Kanady. S necelými 5000 obyvateli se region specializuje na zpracování mořských plodů. Jejich export do USA bude nyní podléhat 50procentnímu clu – výrazně vyššímu, než je u samotné Francie, které se v rámci Evropské unie týká 20procentní sazba.
Podobný osud potkalo i Lesotho, malý africký stát obklopený Jihoafrickou republikou. Přibližně pětina jeho vývozu, zejména textil a diamanty, směřuje do USA. I tyto produkty však nyní ponesou 50procentní clo.
Cla se podle CNN nevyhnula ani oblastem, které mají pro Washington strategický význam. Britské indickooceánské území, kde se nachází americko-britská vojenská základna Diego Garcia, bude nově zatíženo desetiprocentním clem. Stejná sazba platí i pro Marshallovy ostrovy, na kterých mají USA vojenské zařízení k testování balistických střel.