Článek
Na světě bude 15. listopadu podle Organizace spojených národů osm miliard lidí. Nejvíce obyvatel bude mít Indie, která nahradí aktuálně nejlidnatější Čínu.
Světová populace podle čerstvě zveřejněné zprávy hospodářské a sociální rady OSN v současnosti roste nejpomaleji od 50. let. I tak je potřeba počítat s tím, jak se postupně začnou dopady dosavadního nárůstu populace projevovat.
„Dramatický růst byl z velké části způsoben rostoucím počtem lidí, kteří se dožijí reprodukčního věku, a byl doprovázen velkými změnami v míře porodnosti, rostoucí urbanizací a zrychlující se migrací. Tyto trendy budou mít dalekosáhlé důsledky pro další generace,“ uvedla OSN.
Dlouhodobá prognóza odhaduje, že celosvětová populace dosáhne 8,5 miliardy v roce 2030, v roce 2050 by pak na světě mělo být 9,7 miliardy lidí.
Vrchol růstu populace by měl nastat v roce 2080, kdy bude na světě asi 10,4 miliardy lidí a stejný počet by se měl držet až do roku 2100.
Více než polovinu nárůstu světové populace bude v budoucích desetiletích tvořit pouze osm států. Podle OSN to bude Demokratická republika Kongo, Egypt, Etiopie, Indie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Tanzanie.
OSN uvedla, že růst populace svědčí o pokroku ve zdravotnictví a hospodářském rozvoji, ale současně upozornila na potřebu řešení současných celosvětových problémů.
„Pokrok není univerzální, hází nerovnost do reliéfu ostrého jako břitva,“ uvedla organizace. „Stejné obavy a výzvy, které byly před 11 lety vzneseny, pořád přetrvávají, nebo se zhoršily: změna klimatu, násilí, diskriminace.“
On #WorldPopulationDay, let's focus on every person.
— António Guterres (@antonioguterres) July 11, 2022
On ensuring our world can support our needs & those of future generations.
On protecting human rights & the ability of all individuals to make informed choices about whether & when to have children.
On leaving no one behind.
„Je to příležitost oslavit naši rozmanitost, uznat naši společnou lidskost a obdivovat pokroky ve zdraví, které prodloužily délku života a dramaticky snížily úmrtnost matek a dětí,“ okomentoval blížící se osmimiliardový milník generální tajemník OSN Antonio Guterres.
Současně jej označil za „připomínku sdílené odpovědnosti za péči o planetu a moment k zamyšlení nad tím, které vzájemné závazky nejsou naplněné“.