Hlavní obsah

OSN se podařilo po týdnu vyzvednout 15 těl zabitých zdravotníků v Gaze

Foto: Profimedia.cz

Pohřeb zabitých humanitárních pracovníků.

OSN přisuzuje alespoň částečnou střelbu na auta se zdravotníky Izraeli. Jeho armáda se brání, že auta nebyla označena a pohybovala se podezřele.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pracovníkům OSN se po týdnu podařilo vyzvednout těla 15 zdravotníků a záchranářů zabitých před týdnem na jihu Pásma Gazy. Podle představitelů OSN byly vozy záchranářů zasaženy „jeden po druhém“, píše agentura AP. Alespoň částečně přisuzuje OSN střelbu Izraeli. Izraelská armáda uvedla, že útočila na vozy, které se pohybovaly podezřele a nebyly řádně označené.

Při zásahu v neděli 23. března na jihu Pásma Gazy se vozy záchranářů dostaly pod palbu. Dohromady zemřelo 15 příslušníků palestinského Červeného půlměsíce, OSN a civilní ochrany z Pásma Gazy. Záchranáři se vydali na místo v několika skupinách, aby pomohli zraněným. „Dostupné informace ukazují, že první tým zabily izraelské síly 23. března,“ uvedl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Palestinský červený kříž tvrdí, že izraelští vojáci zabili všechny zdravotníky a záchranáře.

Šéf pobočky Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) v Pásmu Gazy Jonathan Whittall uvedl, že vozy záchranářů byly zasaženy palbou „jeden po druhém“. Dodal, že těla zabitých byla pohřbena ve skupinovém hrobě. „Byli zabiti ve svých uniformách. Při řízení svých jasně označených vozů,“ uvedl Whittall, který kritizoval, že pracovníci OSN se na místo dostali až sedm dní po útoku. „Jeden přeživší řekl, že izraelské jednotky zabily oba členy posádky jeho ambulance,“ uvedl Whittall.

Izraelská armáda uvedla, že v neděli 23. března střílela v oblasti na několik vozů, které jely podivným způsobem a nebyly označeny jako záchranářské. Tvrdí také, že při střelbě zahynulo devět příslušníků teroristického hnutí Hamás. Již dříve Izrael obvinil Hamás, že používá zdravotnické vozy pro přepravu svých příslušníků.

Proti útoku na záchranáře a zdravotníky protestoval i Mezinárodní výbor Červeného kříže, který ale v prohlášení neuvedl, kdo za smrtelnou střelbou stojí. I podle prohlášení této organizace byly vozy řádně označeny a pracovníci měli na sobě symboly zdravotnické organizace, které by je měly chránit před útoky bojujících stran.

Těla zabitých pracovníci OSN vyzvedli v neděli 30. března ze skupinového hrobu a v pondělí se podařilo je pohřbít. U márnice v Chán Júnisu, kam byla převezena těla osmi mrtvých členů Červeného půlměsíce, se v pondělí podle agentury AP shromáždil dav lidí.

Od začátku války předloni v říjnu bylo podle místních úřadů v Pásmu Gazy zabito přes 50 000 Palestinců, mezi kterými bylo podle OSN i přes 1000 zdravotníků.

Doporučované