Článek
Čtyři Oscary včetně toho za nejlepší zahraniční film si připsali tvůrci válečného dramatu Na západní frontě klid, které se natáčelo hlavně v Česku. Žádný ze čtyř nominovaných Čechů ale ve své kategorii nezvítězil.
Snímek Všechno, všude, najednou v uplynulých týdnech dominoval sezoně amerických filmových cen a své tažení nyní korunoval tím vůbec nejprestižnějším oceněním. Kromě Oscara za nejlepší film má také sošku za střih a původní scénář, filmová akademie ocenila i režii autorské dvojice Daniel Kwan a Daniel Scheinert.
Mnohovesmír v prádelně
„Všechno, všude, najednou nabízí vedle chytrého scénáře, skvělých hereckých výkonů a osobitého vizuálu nabízí také přesah do celospolečenské problematiky, v tomto případě života asijských přistěhovalců v USA,“ psala o snímku filmová publicistka Kateřina Špičáková pro Seznam Zprávy na konci ledna po vyhlášení oskarových nominací.
Snímek z produkce studia A24 vypráví příběh o čínsko-americké majitelce prádelny, která se topí ve finančních problémech, řeší rozpadající se manželství a nedokáže se spojit s odcizenou dcerou. Pak ale objeví mnohovesmír a v něm nejrůznější verze sebe sama. Je nucena pustit se do záchrany světa.
Podle Špičákové nabízí Všechno, všude, najednou ojedinělou kombinaci artové podívané a akčního trháku.
Originální film navíc ovládl všechny herecké kategorie kromě té pro nejlepší mužský výkon v hlavní roli, kde neměl svého zástupce. V této kategorii proměnil svou první oscarovou nominaci Brendan Fraser, který ztvárnil samotářského, obézního učitele angličtiny v dramatu Velryba.
„Akademie již mnohokrát ukázala, že preferuje ocenění pro herce, kteří procházejí transformací,“ psal deník New York Times v předvečer předávání Oscarů, když tipoval, že sošku za nejlepší mužský herecký výkon získá právě Brendan Fraser. Pro svou roli se herec, který se na plátnech kin neobjevil několik let, oblékl do převleku připomínajícího tělo 300 kg vážícího člověka.
New York Times připomíná, že snímek v režii Darrena Aronofského měl spíše smíšené přijetí. Příliš kladně ho nehodnotil ani recenzent Seznam Zpráv, Jan Bergl. Film se podle něj nesnaží, aby „se vymanil z područí všech, kdo v něm chtějí vidět onen úžasný doják, a přinejlepším tak nakonec ustrne v oceánu průměrnosti.“
Cenu za herecký výkon pro Brendana Frasera ale kritické přijetí filmu neovlivnilo.
První asijská vítězka
Hlavní hrdinku Všechno, všude, najednou hrála Michelle Yeohová, která se stala první asijskou vítězkou hlavní ženské herecké kategorie v dějinách Oscarů. „Pro všechny malé chlapce a děvčata, kteří vypadají jako já a dívají se, tohle je znamení naděje a příležitostí,“ uvedla při přebírání zlaté sošky. „A dámy, nenechte si nikdy od nikoho namluvit, že jste za zenitem,“ dodala 60letá rodačka z Malajsie.
Všechno, všude, najedou je označováno za poněkud netradičního vítěze hlavní oscarové kategorie, kde většinou bodují dramata. Agentura AP například dává letošní výsledek do kontrastu s tím před padesáti lety, kdy si nejprestižnější ocenění odnesl film Kmotr. „Všechno, všude, najednou triumfovalo s výrazně odlišným vyprávěním o zkušenosti přistěhovalců. V jeho excentrickém příběhu rodiny čínských imigrantů (…) se mísí sci-fi a alternativní reality s námětem obyčejné ženy a majitelky prádelny,“ píše.
Nejúspěšnější snímek letošních Oscarů získal sošku i za mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Ke Huy Quana. „Tohle je americký sen!“ prohlásil ve svém proslovu 51letý herec s čínskými a vietnamskými kořeny. „Moje cesta začala na lodi. Strávil jsem rok v uprchlickém táboře a nějak jsem skončil tady na největší akci v Hollywoodu,“ uvedl Quan se slzami v očích. Podobně jako Fraser i čínsko-vietnamský herec žijící v USA zažívá comeback. V osmdesátých letech byl známý jako dětský herec, objevil se ve filmech Indiana Jones a chrám zkázy (1984) a Rošťáci (1985).
Díky Všechno, všude, najednou se radovala i Jamie Lee Curtisová. Získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. „Moje matka a otec byli oba nominovaní na Oscary v různých kategoriích. Já teď vyhrála Oscara,“ řekla při přebírání ocenění Curtisová v odkazu na své rodiče Tonyho Curtise a Janet Leighovou. Sama se ve filmech objevuje již 45 let, všímá si BBC.
Češi neuspěli
Sošku za nejlepší celovečerní dokumentární film získal Navalny (Navalnyj) o vězněném ruském opozičníkovi Alexeji Navalném. „Dokument jej neukazuje jenom jako charismatického bojovníka proti zkorumpovanému systému, milujícího partnera a chápavého otce, ale také jako disidenta digitálního věku, který velkou část energie investuje do budování sympatického veřejného obrazu a napjatě sleduje, jak pod jeho videi naskakují počty zhlédnutí,“ psal filmový publicista Martin Šrajer o dokumentu pro Seznam Zprávy.
Nikdo ze čtveřice českých filmařů nominovaných na Oscara za práci na filmu Na západní frontě si nakonec zlatou sošku z udílení cen v Los Angeles neodnáší. Nominaci v maskérské kategorii neproměnila ve vítězství dvojice s Češkou Lindou Eisenhamerovou, neprosadil se ani tým s Viktorem Müllerem a Kamilem Jafarem nominovaný za vizuální efekty, a ani zvukařský kolektiv s Čechem Viktorem Prášilem. Přes deset let trvající čekání na nového českého držitele Oscara tak pokračuje.
Americká Akademie filmového umění a věd ocenila maskéry a kadeřníky z produkce dramatu Velryba, v němž byl herec Brendan Fraser přetvořen v obézního učitele angličtiny Charlieho. V kategorii nejlepší vizuální efekty zvítězil podle očekávání film Avatar: The Way of Water, cenu za nejlepší zvuk si odnáší další akční trhák Top Gun: Maverick.
Čtveřice Čechů se podílela na válečném snímku Na západní frontě klid, který se z velké části natáčel v Česku. Eisenhamerová byla nominována společně s kolegyní Heike Merkerovou, Müller a Jafar spolu s Frankem Petzoldem a Markusem Frankem, Prášil byl pak součástí pětičlenného týmu usilujícího o nejprestižnější filmovou cenu.
Nová adaptace slavného románu Ericha Marii Remarqua si vysloužila celkem devět nominací, proměnila čtyři.
O snímku z produkce Netflixu pro Seznam Zprávy psal filmový publicista Vít Schmarc, který ho ale nehodnotil příliš pozitivně: „Na rozdíl od mistrovského díla Elema Klimova, které je trýznivým hororem a obrazem pekla, je ale Na západní frontě klid technicky brilantním, přesto povrchním válečným pornem.“
Neúspěch tvůrců německého snímku ve trojici uvedených technických kategorií znamená, že posledním oscarovým vítězem z Česka zůstává Markéta Irglová. Tu společně s jejím irským partnerem Glenem Hansardem americká akademie ocenila v roce 2008 za píseň Falling Slowly ze snímku Once.
Vítězové Oscarů 2023
Nejlepší film: Všechno, všude, najednou - producenti Daniel Kwan, Daniel Scheinert a Jonathan Wang
Režie: Daniel Kwan a Daniel Scheinert - Všechno, všude, najednou
Herec v hlavní roli: Brendan Fraser - Velryba
Herečka v hlavní roli: Michelle Yeohová - Všechno, všude, najednou
Herec ve vedlejší roli: Ke Huy Quan - Všechno, všude, najednou
Herečka ve vedlejší roli: Jamie Lee Curtisová - Všechno, všude, najednou
Zahraniční celovečerní film: Na západní frontě klid - Německo, režie Edward Berger
Nejlepší animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora - režie Guillermo del Toro a Mark Gustafson
Kamera: James Friend - Na západní frontě klid
Původní scénář: Daniel Kwan a Daniel Scheinert - Všechno, všude, najednou
Scénář podle předlohy: Sarah Polleyová - Women Talking (Ať ženy promluví)
Hudba: Volker Bertelmann - Na západní frontě klid
Nejlepší píseň: Naatu Naatu - hudba M.M. Kíravání, text Čandrabose; RRR
Filmová scénografie: Christian M. Goldbeck a Ernestine Hipperová - Na západní frontě klid
Kostýmy: Ruth Carterová - Black Panther: Wakanda nechť žije
Masky: Adrien Morot, Judy Chinová a Anne Marie Bradleyová - Velryba
Střih: Paul Rogers - Všechno, všude, najednou
Zvuk: Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon a Mark Taylor - Top Gun: Maverick
Vizuální efekty: Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon a Daniel Barrett - Avatar: The Way of Water
Celovečerní dokument: Navalny (Navalnyj) - režie Daniel Roher
Krátkometrážní dokument: Zaříkávači slonů - režie Kartiki Gonsalvesová
Krátkometrážní animovaný film: Chlapec, krtek, liška a kůň - režie Peter Baynton
Krátkometrážní hraný film: An Irish Goodbye (Sbohem po irsku) - režie Tom Berkeley a Ross White