Článek
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média. Obvinění dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce, napsal v pondělí deník Financial Times.
Dvě maďarská média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – Financial Times potvrdila, že se právě dnes chystají v této souvislosti podat stížnost Evropské komisi. Zmíněné deníky tvrdí, že do Orbánovi nakloněných médií směřovaly v letech 2015 až 2023 příjmy z inzerce, aby se posílila podpora jeho strany Fidesz a potlačilo kritické zpravodajství.
Údajné využití státních dotací korespondovalo s kampaní s cílem zbavit se médií kritických vůči vládě, uvedl Kai-Uwe Kühn, bývalý evropský úředník věnující se tématu hospodářské soutěže, který napsal ekonomickou studii připojenou ke stížnosti. „Opravdu je vidět, že jakmile někdo převezme noviny a promění je v noviny nakloněné vládě, inzerce začne dramaticky narůstat,“ dodal.
Kühn uvedl, že data v jeho zprávě poukazují na příčinnou souvislost mezi údajnou nelegální státní podporou a provládním postojem média, což narušuje hospodářskou soutěž na maďarském mediálním trhu ve prospěch proorbánových médií.
Maďarský premiér je v Evropské unii považován za největšího spojence ruského vůdce Vladimira Putina. Evropská komise s Orbánem zároveň dlouhodobě vede spory kvůli porušování základních hodnot EU. Brusel opakovaně Budapešti zmrazil a zabavil unijní fondy, šlo o reakci na Orbánovy kroky omezující nezávislost soudnictví, médií a vzdělávacího systému.
Během své vlády Orbán stále více upevňuje kontrolu nad maďarskými médií a vytlačuje alternativní názory, napsal list Financial Times. Několik nezávislých titulů v posledních letech zkrachovalo nebo byly prodány lidem napojeným na vládu. Organizace Reportéři bez hranic zařadila Maďarsko mezi země s nejnižším hodnocením svobody médií v EU.
Nezávislá média mají v Maďarsku stále větší problémy s fungováním a státní dotace situaci zhoršují, uvedl Lukács Csaba, výkonný ředitel listu Magyar Hang. „Stáváme se terčem pomlouvačných kampaní, čelíme žalobám,“ dodal. Jejich stížnost přichází poté, co jiná maďarská média již v roce 2019 Evropskou komisi upozornila na téma nelegální státní pomoci od maďarské vlády pro provládní média ve formě veřejné reklamy. Mluvčí unijní exekutivy v této souvislosti uvedl, že posuzování této stížnosti „probíhá“.
„Snažíme se zvýšit tlak na Komisi, aby jednala rychle,“ uvedl Oliver Bretz z advokátní kanceláře Euclid Law, která stěžovatele podporuje. Pokud by se jednalo o jiné odvětví a nikoli o média, Komise „by se tím tak dlouho nezabývala“, řekl. „Jde o nehoráznou státní pomoc,“ dodal.