Článek
Ukrajinská armáda začátkem září dobyla zpět město Balaklija na východě Ukrajiny, které po několik měsíců okupovala ruská vojska. Zatímco nepřátelští vojáci město opustili, stopy jejich přítomnosti ve městě zůstaly.
Agentura Reuters popisuje, jak to vypadalo v narychlo opuštěném velitelském bunkru, kam se dostali několik týdnů po osvobození města ukrajinskými jednotkami.
Svou základnu Rusové, kteří obsadili město Balaklija, ustavili ve zchátralém komplexu na opravu vozidel na okraji města. Když do ní vstoupili zahraniční novináři, na stěnách stále visely propagandistické plakáty, které hlásaly, že pokud ruská vojska odejdou, Ukrajinu ovládnou nacisti.
Pec v zadní části místnosti byla napěchovaná vojenskými dokumenty, které čekaly na spálení. Stejně jako spousta dalších, které visely v igelitových pytlích nebo ležely rozházené na zemi. Zbavit se jich nakonec ruští vojáci nestihli.
Novináři agentury Reuters se probrali více než tisícem stran těchto dokumentů. Odhalili přitom řadu šokujících zjištění a pomohli vrhnout nové světlo na chaotický ústup ruských sil z Charkovské oblasti.
Dokumenty jasně naznačují, že koncem srpna, tedy krátce předtím než se z města stáhli, začali být ruští vojáci velmi vyčerpaní. Bojovali s častými ztrátami na životech a dezercemi, potýkali se se silným bojovým stresem a velkým strachem, patrný byl také výrazný úpadek morálky.
NEW: We reviewed more than a thousand pages of Russian military documents left behind in a command bunker in Balakliia, Ukraine. The documents shed new light on Russia's chaotic retreat from the Kharkiv area in Sept. Thread with some of our findings 1/x pic.twitter.com/iUmyKdGo6i
— Mari Saito (@saitomri) October 26, 2022
Dokumenty odkrývají mimo jiné zajímavé informace o složení místního osazenstva. V bunkru operovali vojáci přímo z Ruska i branci ze separatistického Luhanska. Mnozí z nich přitom za sebou měli kriminální minulost.
Velitel luhanské plamenometné roty v jednom dokumentu zaznamenal, že osm jeho podřízených bylo v minulosti odsouzeno. Jeden z mužů se měl přitom dopustit znásilnění a sexuálního napadení.
Mezi vojáky z Ruska a Luhanska navíc panovala velká nerovnost, která se odrážela například v jejich platovém ohodnocení. Zatímco ruský seržant dostával 202 084 rublů měsíčně, seržant ze separatistických oblastí jen 91 200 rublů.
Podle dokumentů ruským vojákům v průběhu měsíců začalo akutně docházet bojové vybavení i bojeschopní muži. Dvě jednotky, které podle Reuters představují asi šestinu celkových sil, například operovaly pouze s 20 procenty své plné kapacity.
Nedostatek vybavení se začal výrazně projevovat už v červenci. Byl přitom doprovázen celou řadou paradoxů. Koncem měsíce například jednotky konečně dostaly tři drony, které nutně potřebovaly. Využít je ovšem nemohly, protože v nich dosud nebyl nainstalován software. Tamní vojáci s nimi navíc neuměli zacházet.
Dokumenty v neposlední řadě odhalují sílící efektivitu ukrajinského způsobu boje. Popisují, jak Ukrajina v týdnech, které předcházely ruskému ústupu, s velkou přesností ostřelovala okolí Balaklije. Opakovaně zasáhla i ruská velitelství.
„Je to jako hrát ruletu,“ okomentoval pro agenturu Reuters náladu na základně ruský důstojník, který ve městě Balaklija sloužil tři měsíce. „Buď máte štěstí, nebo smůlu. Údery mohou dopadnout kamkoli,“ dodal voják s odkazem na raketomety HIMARS, které Ukrajině dodaly Spojené státy a rychle se staly jedním z největších strašáků ruského velení v oblasti.