Hlavní obsah
Onlineživě

Přímý přenos: Na Svatopetrské náměstí míří věřící, přicházejí kondolence

Vatikán po úmrtí papeže Františka.Video: AP

aktualizováno •

Zemřel papež František. Trpěl chronickým onemocněním plic, které se v posledních měsících zhoršilo. Bylo mu 88 let.

Článek

Nejdůležitější informace

  • Papež František zemřel na Velikonoční pondělí v 7:35 ráno, oznámil dopoledne Vatikán. Bylo mu 88 let. NEKROLOG PAPEŽE FRANTIŠKA
  • Římským biskupem se stal po rezignaci Benedikta XVI. 13. března 2013, stal se prvním papežem z Latinské Ameriky. ŽIVOT PAPEŽE VE FOTOGRAFIÍCH
  • Vatikán teď vyhlásí smutek, následovat bude pohřeb papeže a do dvou až tří týdnů by se mělo sejít tzv. konkláve, které zvolí nového papeže. Vše má pevně dané historické postupy. PODROBNĚ O DALŠÍM DĚNÍ ZDE
  • Kondolence do Vatikánu začali ihned posílat světoví státníci. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil papeže Františka za „muže pokory”, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová připomněla jeho „nakažlivý smích, který si získala srdce milionů lidí”, izraelský prezident Jicchak Hercog ocenil papežův „bezmezný soucit”.

Argentinský prezident vyhlásil sedmidenní státní smutek

Zármutek z úmrtí papeže vyjádřil i argentinský prezident Javier Milei, který Františka před svým zvolením hlavou státu ostře kritizoval, poté se však za některé výroky omluvil.

„Navzdory rozdílům, které se dnes jeví jako menší, bylo pro mě opravdovou ctí, že jsem ho mohl poznat v jeho dobrotě a moudrosti,“ uvedl Milei, který se s papežem setkal loni ve Vatikánu. V souvislosti s úmrtím vyhlásil v zemi sedmidenní státní smutek.

Zesnulý papež pocházel z Buenos Aires, kde byl i mnoho let arcibiskupem. V zemi byl stále populární. Podle médií se v minulosti jednalo o tom, že by provedl cestu do své vlasti, což se nakonec nestalo. Papež mimo jiné uvedl, že se obával, že by jeho návštěva mohla být využita k politickým cílům.

Dalajlama: František se věnoval službě druhým

Zesnulého papeže Františka ocenil i dalajlama, duchovní vůdce Tibeťanů.

„Jeho Svatost papež František se věnoval službě druhým a svými činy důsledně odhaloval, jak žít prostý, ale smysluplný život. Nejlepší pocta, kterou mu můžeme vzdát, je být srdečným člověkem a sloužit druhým všude a jakýmkoli způsobem,“ citoval ho server The Guardian.

Pavel označil papeže Františka za „představitele lidskosti“

Prezident Petr Pavel na síti X napsal, že zesnulý papež František po sobě zanechal inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat. Byl podle něj představitelem lidskosti. „V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme,“ uvedl.

Pro mě je určitě světcem, vzpomíná Orko Vácha na papeže Františka

Naučil nás, že člověk může být svatý a přitom milovat fotbal. A dobré jídlo, vzpomíná na papeže Františka v rozhovoru pro Seznam Zprávy kněz a etik Marek Orko Vácha. „Udělal na zemi obrovský kus práce,“ říká.

Video: Poslední vystoupení papeže Františka

Papež František se ještě v neděli ukázal na veřejnosti. Věřící naposledy krátce pozdravil při nedělním velikonočním kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Sešel se také s americkým viceprezidentem J. D. Vancem.

Papež František na záběrech z neděle.Video: AP

Kdo povede Vatikán do zvolení nového papeže?

Vatikán až do zvolení nového papeže povede kardinál komoří Kevin Farrell. Sedmasedmdesátiletý kardinál irského původu byl vysvěcen na kněze v roce 1978 a poté působil několik let jako kaplan a univerzitní učitel v Mexiku a v letech 1984–2016 pracoval ve Spojených státech. V letech 2002–2007 byl pomocným biskupem washingtonské arcidiecéze a v letech 2007–2017 byl biskupem dallaské diecéze v Texasu.

Od roku 2016 působí jako prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život a v roce 2019 byl jmenován kardinálem komořím (camerlengem). Od loňského roku také působí jako předseda Nejvyššího soudu Vatikánu.

Úřad kardinála komořího je důležitý zejména v období takzvané sedisvakance, tedy prázdného Svatého stolce. To nastává po smrti či odstoupení dosavadního papeže. V tomto období kardinál komoří přebírá vedení církve a organizuje konkláve, na němž sbor kardinálů volí dalšího papeže.

Komentář: Proč papež František část katolíků štval

Papež František iritoval některé Evropany výzvami k přijímání migrantů. Budoucnost církve viděl spíše mimo evropský kontinent, píše ve svém komentáři Martin Novák.

Zvony v Notre-Dame

Zvony v pařížské katedrále Notre-Dame v neděli na památku papeže Františka zazněly 88krát, informovala francouzská média. V katedrále proběhne mše za zesnulou hlavu katolické církve.

Pařížská radnice informovala, že v noci na úterý potemní Eiffelova věž.

Modlil se za mír na Ukrajině a za Ukrajince, napsal Zelenskyj

„Miliony lidí na celém světě truchlí nad tragickou zprávou o úmrtí papeže Františka. Jeho život byl zasvěcený Bohu, lidem a církvi,“ napsal na platformě X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Uměl dávat naději, zmírňovat utrpení modlitbou a podporovat jednotu. Modlil se za mír na Ukrajině a za Ukrajince. Truchlíme společně s katolíky a všemi křesťany, kteří u papeže Františka hledali duchovní podporu. Věčnou památku!“

Ruský prezident označil zesnulého papeže za vynikajícího člověka

Ruský prezident Vladimir Putin označil zesnulého papeže Františka za vynikajícího člověka, kterého si bude navždy pamatovat v tom nejlepším. Vyzdvihl jeho snahu o dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle ruské státní agentury TASS to vyplývá z prohlášení, které zveřejnil Kreml.

Král Karel III. vyzdvihl Františkův soucit

„Na Jeho Svatost se bude vzpomínat pro jeho soucit, starost o jednotu církve a neúnavnou angažovanost ve prospěch společných věcí všech věřících lidí a lidí dobré vůle, kteří pracují ve prospěch druhých. Jeho přesvědčení, že péče o stvoření je existenciálním projevem víry v Boha, zaznělo u mnoha lidí na celém světě. Svou prací a péčí o lidi i planetu hluboce zasáhl do života mnoha lidí,“ stojí v prohlášení krále Karla III., které zveřejnil Buckinghamský palác.

„Královna a já s obzvláštní láskou vzpomínáme na naše setkání s Jeho Svatostí v průběhu let a byli jsme velmi dojati, že jsme ho mohli navštívit na začátku měsíce,“ připomněl britský panovník nedávné setkání.

Graubner: Papež přitáhl pozornost k lidem, kteří žijí v úplně jiné situaci

„Nastavil trochu zrcadlo Evropě, kde jsme kultura trochu zahleděná do sebe a zvyklá na svoje tradice, svou životní úroveň a všechna práva,“ uvedl v reakci na skon papeže Františka pražský arcibiskup Jan Graubner. Roli podle něj hrálo i to, že papež pocházel z Argentiny.

„Přišel z úplně jiného světa, aby naši pozornost přitáhl k lidem, kteří žijí v úplně jiné situaci. Někdy se to zdálo takové razantní, silné,“ řekl. „Myslím, že to bylo jeho velmi silné poselství,“ dodal.

V pátek v 18:00 bude za zemřelého papeže slouženo rekviem v pražské katedrále svatého Víta. Zádušní mši bude sloužit apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. „Vyzveme ostatní diecéze a kostely naší republiky, aby v pátek v 18:00 zvonily po celé republice za papeže,“ řekl Graubner.

Očekává, že by volba nového papeže mohla skončit do dvou nebo tří dnů poté, co bude svoláno konkláve. Delší volbu, třeba trvající měsíc, nečeká. „To snad bylo kdysi ve středověku, když se nemohli dohodnout. V posledních volbách to bývala dvě tři kola,“ podotkl.

Bílý dům: Odpočívej v pokoji, papeži Františku

Bílý dům na úmrtí papeže Františka reagoval na síti X. Do příspěvku přidal fotografie ze setkání Donalda Trumpa a J. D. Vanceho s papežem.

Jak by měl vypadat pohřeb papeže Františka

Foto: Shutterstock.com

Papež František si sám naplánoval jiný pohřeb, než měli jeho předchůdci.

Na to, co přesně se má dít po smrti hlavy katolické církve, existují předepsané postupy, které se po staletí zdokonalují. Některé tyto vatikánské tradice sahají až do starověkého Říma.

Tentokrát bude ale přece jen leccos jinak. Bude to poprvé, kdy tělo zesnulého papeže nebude pohřbeno ve třech rakvích, jak bývalo zvykem. Už loni Vatikán oznámil vydání nových pravidel pro pohřeb papeže. Nové předpisy zjednodušují některé postupy a o jejich změnu se zasadil právě svatý otec František.

Místo rakví ze zinku, dubu a cypřiše, jež se vkládaly do sebe, tak bude jen jedna dřevěná se zinkovým vnitřkem. Františkovo tělo také nebude vystaveno na katafalku, tedy na vyvýšeném pietním místě, ale bude ležet v otevřené rakvi bez takové pompy a okázalosti, jaké se dočkali jeho předchůdci.

A papež František po své smrti poruší ještě jednu tradici. Nebude pohřben v takzvaných vatikánských jeskyních pod Svatopetrským chrámem, kde odpočívá téměř stovka jeho předchůdců. Vybral si jiné místo. Svou oblíbenou baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která se nachází v Římě, ale má exteritoriální status a patří Vatikánu.

Vance: Mé srdce soucítí s miliony křesťanů po celém světě, kteří ho milovali

„Mé srdce soucítí s miliony křesťanů na celém světě, kteří ho milovali,“ vzkázal v reakci na zprávu o úmrtí papeže Františka americký viceprezident J. D. Vance. S papežem se setkal v neděli, krátce předtím, než naposledy předstoupil před věřící na náměstí svatého Petra.

Dvojice se v minulosti dostala do sporu kvůli plánům Trumpovy administrativy na deportace migrantů. Po nedělním setkání ovšem obě strany vyjádřily spokojenost se „stávajícími dobrými bilaterálními vztahy“ a „společným závazkem chránit právo na svobodu vyznání a svědomí“, oznámil Vatikán.

Fiala: Z papeže vyzařovala lidskost a pokora

Český premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti X napsal, že přijal zprávu o úmrtí papeže Františka se zármutkem.

„Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ napsal premiér s tím, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s Františkem.

Poslední okamžiky papeže Františka

Papež František se v neděli objevil na balkoně baziliky svatého Petra, aby tisícům věřících, kteří se shromáždili na náměstí, popřál šťastné Velikonoce.

Před jásající dav předstoupil navzdory tomu, že mu lékaři po březnovém propuštění z nemocnice doporučili, aby minimálně dva měsíce odpočíval ve své rezidenci.

Na balkoně se objevil na invalidním vozíku a tradiční poselství Urbi et Orbi za něj musel přečíst jeden z ceremoniářů. Dech měl stále přerývaný a pronést zdravici mu činilo značné potíže, jeho hlas zněl ovšem o poznání silněji, napsala agentura AP.

Ve svém posledním poselství papež vyzval k ukončení bojů v Gaze, na Ukrajině, v Kongu, v Myanmaru a v dalších oblastech konfliktů. „Bez svobody náboženského vyznání, svobody myšlení, svobody projevu a respektu k názorům druhých nemůže být mír,“ stálo v něm.

V neděli se také setkal s americkým viceprezidentem J. D. Vancem, se kterým se v minulosti dostal do sporu kvůli plánům Trumpovy administrativy na deportace migrantů. Obě strany podle Vatikánu vyjádřily spokojenost se „stávajícími dobrými bilaterálními vztahy“ a „společným závazkem chránit právo na svobodu vyznání a svědomí“.

Svatý otec, který nechtěl shlížet z trůnu

Jak významný odkaz za sebou papež František zanechá, se ukáže teprve s odstupem.

Je ale nepochybné, že jeho pontifikát byl v nejednom ohledu přelomový. Například už jen tím, že František byl prvním papežem z Latinské Ameriky a zároveň prvním členem jezuitského řádu, který stanul v čele katolické církve. Z papežství sejmul tíhu majestátu a přiblížil ho obyčejným lidem.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy