Článek
Mutace omikron by se podle predikcí zdravotnických orgánů EU mohla stát na území členských států dominantní již v polovině ledna. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu zdůraznila, že je Evropa na tento scénář dobře připravená a má „sílu a prostředky“, jak covid-19 překonat. Kompletní očkování má 66 procent populace EU, uvedla dále. Připustila nicméně, že by se lidé měli dále očkovat především v členských státech, kde je proočkovanost nízká, informuje agentura AP.
„Podobně jako mnoho z vás i já jsem smutná, že budou Vánoce opět zastíněné pandemií,“ řekla. Evropa se podle ní potýká s dvojitou výzvou. Kromě zhoršující se pandemické situace v důsledku nakažlivější mutace delta se potýká i s růstem počtu případů nakažených mutací omikron, která se šíří podle předběžných závěrů nejrychleji ze všech. „Vidíme rostoucí počet nemocných, větší zátěž pro nemocnice a bohužel i nárůst počtu úmrtí,“ uvedla před poslanci Evropského parlamentu.
Brzkou dominanci mutace omikron predikuje i ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andrea Ammonová. „Posuzujeme pravděpodobnost dalšího šíření varianty omikron v EU jako velmi vysokou a je podle nás pravděpodobné, že zapříčiní další hospitalizace a úmrtí,“ cituje její slova server Euronews.
Před rychlostí šíření mutace omikron varuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta uvádí, že se varianta původem z Jihoafrické republiky „šíří rychlostí, kterou jsme dosud neviděli u žádné dosavadní varianty“, tvrdí na základě předběžných závěrů.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v úterý uvedl, že omikron na svém území detekovalo zatím 77 zemí světa. Ve skutečnosti je ale podle něj přítomný ve více zemích. Těm se dosud jen nepodařilo jeho přítomnost odhalit.